Az a »nemzetek Európája« koncepció, amelyről fideszes politikusok előszeretettel magyaráznak, humbug, és nem véletlen, hogy sohasem fejtik ki pontosan, mire gondolnak. Helyes és elfogadható vitatkozni arról, hogy mely területeken maradjon kormányközi az együttműködés, és mely területeken alakítsunk ki föderatív működést az EU-ban, ez pontosan az a megközelítés, amelyet a Momentum programjában az okos integráció modelljének neveztünk. De azt állítani, hogy nincsenek olyan területek, ahol további mélyítésére lenne szükség az integrációnak, azt állítani, hogy egy közepes méretű, nyitott gazdaságú közép-európai ország könnyedén elmanőverezhet az Európai Unión kívül a mai világgazdasági, politikai és biztonsági helyzetben - nos, ha valami, akkor ez közelíti a hazaárulás fogalmát.