Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Szinte mindegy, hogyan fogalmazzuk meg. Interjú.
„A programjának a neve Sokak Magyarországa, amiről viszonylag sokat is beszél. Hogyan hozná el a Sokak Magyarországát a hátrányos helyzetű településekre, ahol az egyetlen munkalehetőség a közmunkaprogram?
Kezdjük egy kicsit hátrébbról. Van egy statisztikai kimutatás, ami azt mutatja meg, hogy az adózás és a támogatások előtt mekkorák a jövedelemkülönbségek egy adott országban, és adózás és állami támogatás után ez hogyan változik: ezek alapján rangsorba állítják az európai uniós országokat. Ahol sikeres a kormányzati politika, ott nagyon csökkennek a társadalmi jövedelemkülönbségek – egy kormánynak az kell, hogy legyen a legfontosabb politikája, hogy ezeket csökkentse –, és ahol kevésbé sikeres, ott egyre kisebb az a mérték, amivel ezt a kormány befolyásolni tudja.
Az Európai Unióban ma csak egyetlen ország van, ahol a jövedelemkülönbség nemhogy csökken, hanem még nő is, ez pedig Magyarország. A redisztribúció Magyarországon arról szól, hogy beszedik a pénzt mindenkitől, majd odaadják a leggazdagabbaknak.
Gyakorlatilag Orbán tízéves kormányzása arról szól, hogy kettészakította az országot sokakra és kevesekre, 1 százalékra és 99 százalékra – szinte mindegy, hogyan fogalmazzuk meg.
Igen, de a kérdés eleve az volt, hogy ezen hogyan változtatna.
Nagyon egységes az ellenzék, hogy ezen változtatni kell. Ez egyébként egy nagyon sokrétű kérdés: ide tartozik az adózás, a családi pótlék, nyugdíjemelés és az oktatás is.
Igen, az oktatásról születtek is amerikai tanulmányok, hogy minden oktatásba fektetett egy dollár a jövőben 4,5-5 dollár bevételt fog hozni, de ez nyilván nem rövidtávú befektetés. De mi a helyzet Magyarországon azokkal, akik most élnek nélkülözésben egy olyan településen, ahol az egyetlen munkalehetőség a közmunkaprogram?
Nézze, a legfontosabb az, hogy mindezt helyben próbáljuk megoldani. Mondok egy példát...
De hogyan vinne oda munkahelyeket?
Ha például az építőipar nem úgy nézne ki ma Magyarországon, hogy csupa giga-megaberuházást finanszírozna a kormány, és értelemszerűen hatalmas cégek nyerik meg a sokszázmilliárd forintos beruházásokat, a többsége ráadásul a Fidesz-közeli oligarchákhoz landol.”