„2021. március 25-én Perdrag Matic horvát EP-képviselő határozattervezetet nyújtott be a »szexuális és reproduktív egészség és jogok helyzetéről az Európai Unióban«. Bár ez a terület a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartozik, az állásfoglalás-tervezet megpróbálja bevezetni a »terhességmegszakításhoz való jog« elismerését a lelkiismereti ellenvetés megszüntetésével egyidejűleg, ellentétesen az európai joggal.
Az egészségügy nem tartozik az Európai Unió hatáskörébe, hanem állami hatáskör. Pontosabban, az abortusz kérdésében történő fellépés lenne illegális; a tagállamok monopóliumát ebben a kérdésben különböző európai szervek többször megerősítették. Nemrégiben az Európai Bizottság még ki is jelentette, hogy »a szexuális és reproduktív egészségre és jogokra – ideértve az abortuszt is – vonatkozó jogalkotási hatáskörök a tagállamokat illetik meg«. Ez az álláspont következetes és a Bizottság rendszeresen meg is erősíti.
Figyelembe véve a tagállamok vonakodását olyan norma bevezetésére, amelyet nem ők választottak, a jelen határozattervezet támogatói megpróbálják kihasználni a puha jog rendszerét annak érdekében, hogy új normát vezessenek be. Nem szabad lebecsülni azt, hogy az intézmény ezt a stratégiát választotta, mert bár az Európai Parlament állásfoglalásainak nincs kötelező jogi értéke, ezek egy olyan álláspontot fejez ki, amelyre vonatkozó tényleges jogalkotást a Parlament siettetni kíván.
Először is, ez az állásfoglalás-tervezet megerősíti a „terhességmegszakításhoz való jog” létezését, és megkísérli megalapozni azt a nemzetközi jogban, levezetve az egészséghez való jogból, pontosabban a szexuális és reproduktív egészségből eredeztetve azt. A nemzetközi jogban azonban egyetlen szerződés sem ismeri el az „abortuszhoz való jogot”, sem a szexuális és reproduktív egészség területén. Éppen ellenkezőleg, a két fogalom közötti kapcsolatot kizárja. Először is csak egy nemzetközi szerződés említi „szexuális és reproduktív jogokat”, de az abortuszt az sem tartalmazza. Hasonlóképpen, az 1994. évi kairói nyilatkozathoz, mely kizárta az abortuszt e jogok köréből. Ehelyett kijelentette, hogy az abortuszt nem szabad a családtervezés legitim eszközének tekinteni és az államok elkötelezték magukat az abortuszok számának csökkentése mellett. 2014-ben az ENSZ főtitkára, Ban Ki-moon azt állította, hogy ez az „útiterv változatlan marad”. 2020-ban a Genfi konszenzusnyilatkozatot 35 ENSZ-állam is megerősítette, mely szerint az abortusz nem tartozik a szexuális és reproduktív egészség területébe.