Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Az önjelölt katolikusok ilyenkor kezdenek bibliai idézetekkel vagdalkozni.
„Szinte biztos, hogy jelenleg a vatikáni zászlót keresik a ferencvárosi önkormányzat szertárában. Baranyi Krisztina polgármester ugyanis híres arról, hogy lobogókkal üzeni meg, éppen kit szeret a világpolitikában, azokat, akik mérgesek Orbán Viktorra. Ilyen volt például a kurd nép, akiknek a zászlaját kiakasztotta, amikor Recep Tayyip Erdoğan török államfő jött Budapestre, és találkozott a magyar kormányfővel, nosza gyorsan kurdpártivá vált a zöld-fehér kerület. Az ujgur mártírok sorsát is szívén viseli a polgármester, nyilván most megtalálja jól elrejtett katolikus énjét, mert azt képzeli, az egyházi diplomáciát kívülről-belülről ismeri, s ismét jó nagyot tud rúgni a kormányfőbe, ha az arany-ezüst lobogót kiakasztja a homlokzatra.
De az egyház nem így gondolkodik. A pápalátogatások célja minden alkalommal hitéleti jelentőségű, amelyeknek lehet politikai üzenetük, de sokszor téves az elképzelés. Ferenc pápa elment Csíksomlyóra, szentmisét celebrált egy héttel pünkösd előtt, üzent a magyar híveknek. Voltak románok, akik sérelmezték, hogy a romániai apostoli látogatás során egy kitüntetetten magyar eseményen vett részt. Ezzel a látogatással Ferenc pápa nem tett hitet a magyarok mellett, de a katolikus közösség mellett igen.
Nem lehet tagadni, hogy a mostani katolikus egyházfő sokkal artikuláltabban hangoztatja véleményét a világi kérdésekben is, mint elődje, ez személyiségéből fakad, amolyan XXI. századi egyházfő Ferenc pápa, latin-amerikai, jezsuita, a szegények és elesettek papjából lett a Szentszék első embere. Nem tévedhetetlen, s feltehetően nem is célja, hogy kiforgassa a sarkából a világot. Akik azt mondják, tudják, mit miért tesz a pápa, azok legtöbbször csak sajátos szemüvegükön keresztül látják az utazásait, a kijelentéseit, és minden alkalommal kihagyják Istent a képletből.
Az önjelölt katolikusok ilyenkor kezdenek bibliai idézetekkel vagdalkozni, Gyurcsány Ferenc például nagyon pátoszosan tudja eljátszani azt a figurát, aki ugyan maga nem hívő, de a hívők szemére veti saját vallásuk téziseit, forgatva politikai véleményüket. Klasszikus kommunista–materialista viselkedés, borzasztó átlátszó és igazán gyomorforgató. Szinte az egész baloldal követi ezt a stílust, feltehetően igen kevesen tudják, mi fán terem az eucharisztia, amelynek megünneplését Magyarország tervezi, s amelynek csúcspontján Ferenc pápa fog misét mondani Budapesten.”