A magyar politikatörténetben egy évszázados múltja van annak a hatalomtechnikának, amellyel a baloldaliak tömegeket gyártanak, a liberálisok pedig a tömegből való egyéni kiemelkedés illúzióját kínálják. A két módszer ugyan látszólag ellentmond egymásnak, de valójában kiegészítik egymást, és ugyanazt a célt szolgálják: a politikai uralom megszerzését és fenntartását, az ember természet adta közösségeinek szétbomlasztásával. Ez a gyakorlat alkotta a balliberális politika közös nevezőjét a rendszerváltoztatás után, ez a magyarországi posztkommunista és liberális politika összefonódásának mai alapja is.
A bármilyen jellegű hatalmi önkénnyel szemben ugyanis csak az öntudatos közösségeknek – a családi, vallási és nemzeti közösségnek – van esélyük ellenállni; csak azon emberi együttműködési formák tudnak talpon maradni, amelyek nemcsak adnak a tagjaiknak, hanem viszonzásképpen kapnak is a tagjaiktól, azaz közösséggé lesznek. Így volt ez a múlt században is, és nem változik a huszonegyedik században sem.
Nos, az egyén és közösség, a jogok és kötelezettségek ezen egyensúlyi állapotát teremti meg az Alaptörvény, különösképpen annak Szabadság és felelősség címet viselő fejezete. A hazai és a nemzetközi balliberális politika szemében ez is tűrhetetlen hibája a magyar Alaptörvénynek, a családi, vallási vagy nemzeti közösségüket szerető magyar emberek szemében azonban ez az egyik erénye és erőssége.
Tisztelt Konferencia!
Tíz esztendő távlatából talán a tévedés kockázata nélkül megállapítható, hogy a kétezer-tizenegyben elfogadott Alaptörvény megalkotása okszerű és célszerű volt.
Okszerű a múlt miatt, célszerű a jövő miatt.
Ha pedig valami a múltbéli tapasztalatok alapján, illetve a jövőbeli előrejelzések szerint is hasznos, azt időszerűnek is minősíthetjük.
Okszerű volt, mert a kommunizmus ezerkilencszázkilencvenben és a posztkommunizmus kétezer-tízben történt békés és demokratikus lezárása után politikai és közjogi értelemben új korszakot kellett nyitni, amelynek megújult értékrendi alapokra kellett épülnie. Elfogadhatatlan volt, ahogy kettőezer-kettő és kétezer-tíz között az állam gazdaság- és társadalompolitikája miatt a demokrácia legfőbb szociológiai támasza, a magyar középosztály meggyengítésével együtt gyengült a demokratikus jogrend ereje is hazánkban.
Okszerű volt, mert elfogadhatatlan volt, hogy példátlan módon, békeidőben, minden külső kényszer nélkül egy államgépezet a saját nemzetével szemben uszítson, és az ellen forduljon. A korabeli magyar állam képviselői kettőezer-négy december ötödikén ezt megtehették a nemzet harmadát kitevő külhoni magyarsággal szemben.
A jövő szempontjából célszerű volt az Alaptörvény megalkotása, mert a minket és egész Európát fenyegető szupranacionális birodalmi törekvéseknek és kifosztási terveknek csak az önrendelkező, cselekvőképes és egymással is együttműködni képes európai nemzeti államok vethetnek gátat. A magyar állam, tíz esztendővel az Alaptörvény megalkotása után, egy ilyen állam lett.
Célszerű volt az Alaptörvény megalkotása, mert – meggyőződésünk szerint – a huszonegyedik század győztesei nem azok lesznek, akiknek több a pénzük, erősebb a fegyverük és gátlástalanabbak, hanem azon országok és nemzetek, amelyeknek erősebb az önazonosságuk, önbecsülésük és önbizalmuk.
Ezt üzeni az Alaptörvényünk mindazoknak, akik hisznek a magyar felemelkedésben, és áldozatos munkával dolgoznak érte.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Ha megengedhető, hogy egy ilyesfajta előadásnak lehessen szubjektív utószava, akkor ezzel európai barátainknak szeretném továbbítani egyik volt katona- és évfolyamtársam üzenetét, akivel negyvenkét éve játszunk ugyanabban az amatőr kispályás focicsapatban.
A szöveg, amit a német–magyar Európa-bajnoki labdarúgó-mérkőzés lefújása után a telefonomra küldött, így szólt: »A németek vesztésre állnak, mi még talán nem. Furcsa, hogy a foci ezt így tükrözi.« Egy másik csapattársunk reagálása erre: »Na, igen. Az okosabbak közülük a sarokban még megpróbálnak időt húzni.«
Őszintén kívánom európai – különösen német – barátainknak, hogy azon a pályán, ahol nem mi vagyunk az ellenfél, és ahol nem a továbbjutás, hanem a puszta fennmaradás a cél, sikeresen tudják húzni az időt, mert »aki időt nyer, életet nyer.« S ha már ilyen sikeresen sokszínűvé tették a saját világukat, bennünket se akarjanak leküldeni a pályáról, mert csak velünk, magyarokkal – lengyelekkel, szlovákokkal, csehekkel, szerbekkel és más, ilyen lenézett népséggel – együtt nyerhetnek. Mert akár tetszik ez nekik, akár nem, ha van egyáltalán, akkor mi vagyunk Európa jövője!
Az Alaptörvény záró soraival kívánjuk mindenkinek, hogy »Legyen béke, szabadság és egyetértés!«”
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán