Eljött a coming out ideje: transz vagyok. Transzszilván.
Erdélyinek lenni azt jelenti, hogy tudom, milyen olyan diktatúrában élni, amely az identitásod eltörlésére irányul. Ceaușescu „homogenizációja”, a Kárpátokon túli román lakosság masszív betelepítése, a népességcsere radikálisan megváltoztatta Erdélyt.
Erről sokan és sokat írtak, írtunk, én kb. évente leírom, hogy Erdély úgy van, hogy nincs, pedig igény lenne rá. És addig írom, amíg lesz.
Erdélyinek lenni ugyanakkor azt is jelenti, hogy tudom, milyen másodrendű állampolgárként létezni.
Hogy milyen az, amikor pusztán nemzeti identitásod, anyanyelved miatt utálnak. Hogy milyen a jogfosztottság állapota, milyen versenyhátrányból indulni.
Éreztem dühöt, amikor a szülőföldemen a betelepült többségi arrogánsan kioktatott, hogy beszéljek románul, mert román kenyeret eszek. A föld, a búza, az aratók, a malom, a pék - mind magyarok voltak, a kenyér románná vált.
Erdélyinek lenni azt is jelenti, hogy érted a „nyelvében élni” minden árnyalatát. Nem egy dalszöveg, film, vagy publicisztika, tudományos eszmefuttatás megértése az igazi tét. Próbáld meg egy idegen nyelven elmagyarázni, hogy pontosan mi a bajod, majd megérteni, hogy erre mit válaszol az orvos. Az életed múlhat rajta.
Erdélyinek lenni azt is jelenti, hogy a bőrödön érzed: a haza és a nemzet nem azonos terjedelmű fogalmak.
De azt is tudod, hogy egymást feltételezik: haza nélkül nincs nemzet, nemzet nélkül nem épül haza.
Erdélyinek lenni tehát azt jelenti, hogy mi pontosan tudjuk, mi következik, és mit veszíthetünk, ha az újbaloldali ámokfutás erősödik, ha az identitáspolitikai őrület nagyobb teret nyer.
Láttunk már hasonlót. Átéltük a „cancel culture”-t. Erdélyből Ceaușescuék törölték a zsidóságot, a szászokat, a svábokat, és minket, magyarokat is el akartak törölni. „A nyitott társadalomban élő multikulturális embertípusra” való átnevelés módszertana kísértetiesen hasonlít ehhez. A globális multikulti csapdája erről szól: először hitegesd a polgárt azzal, hogy neki jobb világpolgárként.
Majd töröld a világpolgárból a polgárt.
Budapesten élő és dolgozó, hazáját és szülőföldjét szerető, nemzetét erősíteni akaró erdélyi magyarként ezért újraértelmezve, teljes egyetértésben tudom idézni Kós Károlyt száz évvel ezelőttről: