Cancel culture a felsőoktatásban

2021. április 15. 09:51

Emmanuel Macron bejelentette a francia közigazgatás személyzetét évtizedek óta kinevelő Nemzeti Közigazgatási Főiskola bezárását.

2021. április 15. 09:51
Navracsics Tibor
Navracsics Tibor
Ludovika

„Emmanuel Macron francia köztársasági elnök, egy évvel az elnökválasztás előtt bejelentette a francia közigazgatás személyzetét évtizedek óta kinevelő Nemzeti Közigazgatási Főiskola (École Nationale d’Administration) bezárását. A lépés – bár belesimul a francia politikai hagyományokba – kevesebb tényleges haszonnal kecsegtet, mint amennyire látványos gesztus a választópolgároknak.

A franciák mindig is élen jártak a cancel culture képviseletében. Bizonyították ezt 1789-ben és az azt követő években, majd az azóta eltelt több mint két évszázadban is, amikor elfogyasztottak eddig négy köztársaságot (most fogyasztják az ötödiket), két királyságot, két császárságot, és egy tekintélyelvű rendszert Pétain marsall vezetésével. Már csak ebből a felsorolásból is látszik, hogy a franciák jobban szeretik a megsemmisítés, mintsem a reformálás módszerével megtalálni az új megoldásokat.

Úgy tűnik, ez a hagyomány most Emmanuel Macron francia köztársasági elnöknek is sajátjává lesz. Április 8-án egy, a közigazgatási szakembereknek zárt ajtók mögött elmondott beszédében megosztotta velük azt a döntését, miszerint felszámolja a francia közigazgatás és politikai élet elitjének iskoláját, az École Nationale d’Administrationt, azaz az ENA-t.

Macron lépése nem előzmények nélküli. Egyszer már felvetette a közigazgatási felsőoktatással kapcsolatos jövőbeni elképzelései között azt a – saját szavaival élve – »mélyreható forradalmat«, amelynek megvalósulásaként most megszűnik Európa legnagyobb tekintélyű közigazgatási főiskolája. 2019 áprilisában történt mindez, amikor egy sajtótájékoztató keretében ismertette azokat az elképzeléseit, amelyekkel igyekezett megnyugtatni az akkor már közel fél éve a hatalomnak mindennapos fejfájást okozó »sárgamellényesek« mozgalmának követőit és szimpatizánsait.

Ahogyan akkor, két évvel ezelőtt, most is elsősorban elitellenes éle van az elnöki döntésnek. Az ENA a francia közvélemény számára az első számú elitkeltető. A legutóbbi négy francia elnökből három – köztük a jelenlegi elnök is – itt végzett. Az ENA-n végzettek szerepét nem lehet túlbecsülni a francia politikai rendszer működtetésében. Az 1945-ben alapított főiskola növendékei nemcsak az elmúlt hetvenöt év Franciaországának meghatározó szereplői voltak, de a nemzetközi és az európai belpolitikában is döntő szerepet játszottak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vakfolt
2021. április 15. 23:48
A franciák legalább feltalálták a franciázást. Bár más nemzetek kellettek hozzá, hogy továbbfejlesszék és ne csak a férfiak szórakozása legyen.
Csomorkany
2021. április 15. 17:12
Szerintem ez francia belügy. Én nem szólok bele az ő intézményi átalakításaikba, ők nem szólnak bele a mieinkbe oszt jóvan.
kispufi
2021. április 15. 13:08
És ott nincsenek egyetemfoglalók? Kiképzést se kaptak? A nemzetközi politikai elit és sajtó se aggódik? Sehol egy #freeENA? Hát ezt nem mindenhol kell ugyanúgy csinálni? Én ezt nem értem. Szinte.
Fideath
2021. április 15. 12:00
Egyébként meg a francia forradalmat "cancel culture"-nek nevezni az egy nevetséges történelemhamisítás, és ugyanannak az undorító katolikus-konzervatív hazugságnak a része mintha a franciák a kezdetektől fogva jakobinus diktatúrát akartak volna. A valóság ezzel szemben az hogy a francia nép szó szerint éhezett generációk óta aminek az elsődleges oka a kiszipolyozó Bourbon-abszolutizmus és az élősködő katolikus egyház adóterhei voltak. Nem mellesleg a felvilágosodás fénykorában Istentől eredeztető abszolutista királyi zsarnokságot és érinthetetlen korrupt katolikus egyházat a népre kényszeríteni az alsóhangon aggályos. Az hogy a forradalom zűrzavarában alkotmányos monarchia helyett káosz majd jakobinus rémuralom lett az egy dolog. De kibaszottul nem ez volt a fő szándék, amit Napóleon hatalomra jutása is bizonyít.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!