A szerző az Igazágügyi Miniszteréium európai uniós kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára
Az Európai Unió történetében fontos gondolkodás veszi kezdetét a hamarosan hivatalosan is elindításra kerülő Európa Jövőjéről Szóló Konferencia keretében. A Tanács, a Bizottság és a Parlament, hosszan elhúzódó bürokratikus hatalmi harc után végül 2021. március 10-én aláírta a konferencia alapjául szolgáló intézményközi közös nyilatkozatot. Az első uniós szintű hivatalos nyitó rendezvényre várhatóan 2021. május 9-én kerül sor. Hazánk aktívan kíván hozzájárulni a közös európai gondolkodáshoz, ezért is szervezett tavaly, már az Unió előtt is két, magas szintű konferenciát a témában.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, David Maria Sassoli EP elnök és Antonio Costa, a Tanács soros elnökségét ellátó Portugália miniszterelnöke ünnepélyes keretek között 2021. március 10-én írták alá a konferencia elindításához szükséges intézményközi közös nyilatkozatot. Mindhárman egyetértettek abban, a Magyarország részéről már korábban hangoztatott gondolatban, hogy a konferencia akkor lehet sikeres, ha a gondolkodás középpontjába az állampolgárokat helyezi, és konkrét szakpolitikai témákra és eredményekre összpontosít. Ursula Von Der Leyen szavait idézve a konferencia nem lehet kizárólag a „brüsszeli buborék” újabb eseménye, ezúttal túl kell lépni Brüsszelen.
A közös nyilatkozat szerint az Európa Jövőjéről Szóló Konferenciát Európa szerte különböző szinteken és formációkban szervezett vitákkal és eszmecserékkel tervezik megvalósítani minden érdekelt fél, köztük az állampolgárok és civil szervezetek részvételével, az események szellemi termékeit pedig egy többnyelvű, nyilvánosan hozzáférhető online platformon teszik közzé. A folyamat kulcseseményei a Konferencia plenáris ülései lesznek, amelyeken megvitatják a becsatornázott vélemények alapján készült, témákra osztott ajánlásokat. A plenáris ülések következtetéseit egy, a Tanács, a Bizottság és a Parlament egyenlő arányban megoszló tagjaiból álló vezető testület vonja le és teszi közzé. A vezető testületet, amelybe mindhárom intézmény három tagot és négy megfigyelő tagot küldhet, a három uniós intézmény egy-egy képviselője fogja társelnökként vezetni, akik a konferencia végeredményét jelentés formájában mutatják majd be a folyamat élén álló együttes elnökség számára, amely a Tanács, a Bizottság és a Parlament elnökeiből áll. A Tanács leendő soros elnökeként Magyarország azon 7 tagállam közé tartozik, amely megfigyelőként részt vehet majd a vezető testület ülésein, ezzel is mélyebb betekintést nyerve a folyamatba.