Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Az nem normális, hogy dolgozol, és még arra sincs elég pénzed, hogy normális helyen lakhass.
„Az nem normális, hogy dolgozol, és még arra sincs elég pénzed, hogy normális helyen lakhass. Nem beszélünk luxusról: legyen helyed pihenni, aludni, enni, kikapcsolódni. Keveset beszélünk arról, hogy a lakhatás nemcsak azoknak jelent küzdelmet, akiknek nincs hol álomra hajtani a fejüket. Nyilvánvalóan nekik a legnehezebb – de még sokaknak nehéz, mert az sem élet, ha kevesebb helyünk van otthon létezni, mint amekkora helyen néha állatokat tartanak.
Az is szőnyeg alá söpört probléma, hogy sokak fizetésének nagy része a lakhatására megy rá. A fiatalok elköltöznének otthonról, de az albérlet díja olyan nagy részét tenné ki a várható pályakezdő fizetésnek, hogy szülői segítség nélkül már nem lenne miből ennivalót venni a hónap végén.
Tetézi a problémát, hogy az állami támogatások jelenlegi rendszere főleg azokat segíti, akik a többiekhez képest amúgy is jól állnak. Nézzük meg az elmúlt évek kormányzásának következményeit:
A lakásárakba beépültek a támogatások, így a lakások sokkal drágábbak lettek. Nem mintha a legtöbb magyarnak lenne elég önereje akárcsak hitelből is lakást venni, mert az a híres-hírhedt, sokat emlegetett átlagfizetés valójában kamu. Néhány ember keres óriási vagyonokat, a többséget pedig alig fizetik meg – de azért az átlagot így ki lehet hozni szépre. Csakhogy a paprikáért a boltban nem átlagfizetéssel fizetünk, hanem a kezünkben maradt pénzzel. (És akkor arról is ne beszéljünk, hogy a paprika áfája előtt szétadóztatják a munkajövedelmet is).
Most pedig támogatások jönnek a felújításokra is – ez is be fog épülni az árakba.
És ne feledjük: minden drágább lett. Sokkal. A statisztikákkal lehet bűvészkedni – bár, már azok sem mutatnak jól –, de aki járt mostanában boltban, tudja, miről beszélek. Zöldség, gyümölcs, hús, alapvető élelmiszerek ára az egekben.
Minden drágul, de a fizetések maradnak ugyanott. Ebből kellene jól lakni és jóllakni. De nem lehet. Ez nem maradhat így, 2022-től ezért az adórendszeren és a támogatási rendszeren is változtatunk.
Újra bevezetjük a lakáscélú megtakarítások támogatását. De nemcsak egyszerűen visszahozzuk a 30%-os állami támogatást. Ha a munkáltató béren kívüli juttatás keretében is hozzájárul a megtakarításhoz, akkor az adott munkabér 10%-kal kedvezőbb adókulccsal fog adózni.
Bevezetjük az üreslakásadót. Ma úgy van lakhatási válság Magyarországon, hogy közben még a fővárosban is minden nyolcadik lakás üresen áll. Az üreslakásadót azokra a nagyvárosi lakatlan ingatlanokra vetjük ki, amelyek valós forgalmi értékkel rendelkeznek, ezzel is ösztönözzük a lakások hasznosítását.
A legkevesebbet keresőknek bérkiegészítő adójóváírást vezetünk be, és a személyi jövedelemadót kétkulcsossá alakítjuk. Az 1 millió forint feletti havi jövedelmekre egy második, 25%-os adókulcsot vezetünk be, amely mindössze a keresetek felső 5%-át érinti. Az általános kulcs 15% marad.”