Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
A következmény: a fideszes/Fidesz-közeli területi államigazgatási vezetők a korábbinál könnyebben eltávolíthatják beosztottjaikat.
„Az államigazgatás problémái (kapkodás a felső szinteken, egyes döntések nem kellő előkészítettsége, az üzleti szférához képest alacsonyabb fizetések) az Orbán-rendszer előtt is többé-kevésbé megvoltak, ám a Fidesz-KDNP immáron 11 éve van hatalmon. Látható volt 2010-es hatalomra jutásukkor, hogy Orbánék véleménye lesújtó a közigazgatás teljesítményéről, bizalmatlanok is voltak vele szemben. Egyik első lépésük volt a köztisztviselők indoklás nélküli felmentésének törvénybe foglalása, ám ez olyannyira szembe ment a nemzetközi munkaügyi normákkal, hogy jobbnak látták módosítani. A közigazgatási munkavállalók eltávolításának indoklási kötelezettségét visszahozták, ám számos jogcímet adtak a munkáltatónak a köztisztviselői (közszolgálati) jogviszony megszüntetésére. És hogy kik rúghatnak ki kormánytisztviselőket? Nos, például azok a volt/jelenlegi fideszes politikusok, akik a kormányhivatalok, járási hivatalok élére kerültek – pl. Sára Botond Attila, aki a Fővárosi Kormányhivatalt vezeti, mióta vereséget szenvedett Pikó Andrástól Józsefvárosban.
A következmény: a fideszes/Fidesz-közeli területi államigazgatási vezetők a korábbinál könnyebben eltávolíthatják beosztottjaikat, és helyükre a hatalomhoz lojális embereket tehettek/tehetnek, amivel szívességet tehetnek politikai, üzleti barátaiknak is. A kormányhivatalok élén álló kormánymegbízottak pozíciója a kormánytól (végső fokon Orbán Viktortól) függ, őtőlük pedig az ügyintézők sorsa függ. Ebből a helyzetből egyenesen következik, hogy egy kormánymegbízottnak a fő törekvése az, hogy megfeleljen a kormány elvárásainak, az alkalmazott törekvése pedig, hogy megfeleljen a kormánymegbízott, járási megbízott igényeinek.”