Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Tavaly a járványügyi korlátozások ellenére 3,1 százalékkal több pár kötött házasságot, mint 2019-ben.
„A koronavírus-járvány se vette el a magyarok kedvét a házasodástól, az elmúlt tíz év növekvő tendenciája töretlenül tart. 2010 óta Európában nálunk emelkedett legjobban a házasságkötések száma, 2020-ra majdnem megduplázódott, és tavaly a járványügyi korlátozások ellenére 3,1 százalékkal több pár kötött házasságot, mint 2019-ben.
A kormány számos, az elmúlt évtizedben bevezetett intézkedéssel ösztönzi a házasságkötéseket, ezzel is visszaadva a házasság társadalmi megbecsülését. Egyebek közt bevezették az első házasok adókedvezményét, a családi otthonteremtési kedvezményt előre vállalt gyermekre is felvehetik a házaspárok, a babaváró támogatást azok vehetik igénybe, akik házasságban élnek, és legalább az egyik fél számára ez az első házasság. A lakhatás, az anyagi segítség döntő fontosságú a családtervezésnél, a családpolitikai intézkedések pedig mind-mind segítenek abban, hogy az emberek házasságot kössenek és a vágyott gyermekek megszülethessenek.
Legutóbb 1986-ban volt a mostaninál magasabb a házasságkötések száma, azaz a 2010-es mélypontot követően az elmúlt évek családpolitikai intézkedéseinek köszönhetően újra elértük a rendszerváltás előtti szintet. Ráadásul ez úgy sikerült, hogy közben 2010-hez képest 18 százalékkal csökkent a 20–39 éves korcsoportba tartozó nők száma. Tehát míg az 1960-as évek felívelő házasságkötési trendje egy virágzó demográfiai időszak velejárója volt, addig a 2010-es családbarát fordulat az érintett női népesség számának meredek zuhanása közepette állította meg a házasságkötések 1970 óta tartó folyamatos csökkenését, és indította ismét növekedésnek azt.”