„Azt, hogy a magyar társadalom mennyire nem képes szembenézni XX. századi traumáival, a szülők és a nagyszülők rémtetteivel, félreérthetetlenül jelzik a Bauer Tamás és Pokorni Zoltán által generált közéleti konfliktusok. Bauer Tamás apja, Bauer Miklós az ÁVH rettegett alezredese és vallatótisztje volt, míg Pokorni Zoltán egy nyilas tömeggyilkos, Pokorni József unokája. A rendszerváltás után mindkét kifinomult értelmiségi politikusnak állt, hogy ősei örökségét továbbvigye, és a törzsi háború tisztjeként a hatalmi elitben maga is megváltsa a helyét. Intellektuális kvalitásaikkal, széles körű műveltségükkel és személyes sorsukkal aligha reprezentálják a magyar társadalom tömegeit, mégis nyilvánvaló, hogy maguk sem számoltak el családjuk és a XX. század véres, szennyes örökségével.
Bauer Tamás azzal mentegeti apját, hogy ilyen volt a XX. századi sors – csakhogy ez nem igaz: a borzalmakat elszenvedő emberek többsége nem lett sem kínzómester, sem tömeggyilkos, nem váltak a terror fogaskerekei vé. Bauer Tamás akkor fogalmazott volna pontosan, ha azt mondja, hogy az apja sorsa nem volt egyedi, sokan tértek vissza úgy a haláltáborokból testileg és lelkileg megnyomorítva, lemészárolt szeretteik emlékével a szívükben, hogy bosszúra szomjaztak, és nem számított, milyen tettekkel milyen rendszert szolgálnak ki. Számukra Auschwitz lett a referencia – a tömeggyilkosság rájuk gyakorolta a legrosszabb hatást: eltanulták. Ebből kollektív sorsot hazudni nem pusztán a Rákosi-rendszer bűneinek lelkiismeretlen relativizálása, hanem meggyalázása mindazoknak, akik a poklok poklát elszenvedve is emberek maradtak.
Pokorni Zoltán nem csak nagyapjának személye által érintett, ő ugyanis annak a XII. kerületnek a polgármestere, ahol az önkormányzat alig tizenöt éve turulszoborral állított emléket a második világháborúban elesetteknek. Azon a téren áll a turulszobor, ahol az egyik legvérengzőbb nyilas tömeggyilkosság zajlott, ahol a fanatikus, szadista zsidógyűlölők még a Vörös Hadsereg érkezése előtti órákban is házról házra járva kutatták és gyilkolták le az ártatlanokat. A büszkén felállított emlékmű helyén zajlott a holokauszt – ott nem »pusztán« marhavagonokba terelték az embereket, hogy lemészárlásuk nagyüzemi műveletét a németekre bízzák, nem »pusztán« kiforgatták őket a vagyonukból, hanem kisipari eszközeikkel szabályos haláltábort rendeztek be. Kínoztak, erőszakoltak és gyilkoltak, s a nyilas pártház ablakából épp arra a térre láttak, ahol ma a turul áll, mely rémtetteik egyik legfőbb jelképe volt.