Nyitókép: Filozófus egy nyitott könyvvel – Salomon Koninck holland festő (1609-1656) képe
Van egy bevett vicce az angolszász bölcsészvilágnak: John az egyetemen egyiptológiát tanul, majd – mivel a piac az egyiptológusokat igencsak korlátozott számban igényli – nem talál a piacon szabad egyiptológusi stallumot. Végül azonban Johnt felveszik az egyetemre egyiptológiát tanítani. Szóval mi is az egyiptológia valójában? Hát, piramisjáték – szól a kétélű csattanó.
A felsőoktatási felvételi jelentkezési határidő másnapján vagyunk, és pár ezer bátor ember idén is beikszelte a bölcsészszakokat az első pár helyen, dacolva előítéletekkel és aggódó jogászmérnök apafarkasokkal, tétova kis léptekkel tiplizve ki a létbizonytalanság zajgó tengerére. Hozott Isten benneteket a fedélzeten, kedves kollégák!
Szerteágazó, szerelmes szakmánk legendásan rossz hírnek örvend a nemzet kocsmáiban, kávézóiban és iskolai folyosóin;
jóakarók egész sora vetíti a félénk filológusok elé a gyorséttermi jövőt,
vagy a belpesti patkánylyukakban tengődve, KATA-naptól KATA-napig kényszervállalkozva, megfázás és rezsiemelkedés között szorongva leélt életet. S valóban – joggal merülhet fel a kérdés, hány kommunikációs szakértőt, esztétát, civil vallástudóst, művészettörténészt, anglistát, filmtudóst és filozófust tud emberi körülmények között felszívni a hazai piac.
De a bölcsészettudomány nem csak a hét szabad művészet egyetemi katedra és éhhalál között limbózó világa. Bölcsész a germanista, a romanista, a szlavista, a finnugrista, a néderlandista, a skandinavista, az uralista, a mongolista, az arabista, a hebraista, az iranista, az asszírológus, a klasszika-filológus, a turkológus, az afrikanológus, az indológus, a koreanológus, a sinológus, a japanológus, a néprajztudós, a történész – s ez a sok szép szakterület csupa-csupa perspektívával bíró, haszonnal forgatható, érdekes és releváns kérdésekre választ kereső tudomány, amely az első tanévtől kezdve a legértékesebb hard skilleket szállítja, amelyekkel csak rendelkezhet egy humánértelmiségi: nyelvtudást, történelmi tényeket és olvasottságot.
A tisztes bölcsészet készségkészletei sosem voltak fontosabbak, mint ma.