Négy és fél évnyi se veled, se nélküled kapcsolatot követően, amely néha sokkal inkább emlékeztetett egy remekül megkomponált Monty Python forgatókönyvre, semmint sorsfordító történelmi eseményre, pont került a britek kilépésére az Európai Unióból.
Az Egyesült Királyság 2021. január 1-jével visszavonhatatlanul beteljesítette Boris Johnson szuverenitásvágyát.
A Brexit-megállapodás nagy nehézségek árán, de megszületett, habár a folyamatnak még távolról sincs vége. Hogy a britek jó döntést hoztak-e a kilépéssel, az idővel elválik, de a körülmények finoman szólva sem kedvezőek.
Noha a Westminsterben épp most zajlik az Egyesült Királyság külügyi, védelmi és fejlesztési politikájának teljeskörű felülvizsgálata - amelyet a hidegháború vége óta készült legátfogóbb áttekintésként harangoztak be-, felmerül a kérdés, hogy nem késtek-e már el ezzel? 2015-ben a kormány ugyan már elrendelt egy nemzetbiztonsági és védelemstratégiai felülvizsgálatot, akkor azonban még nem volt egyértelmű, hogy Londonnak egy Európai Unió utáni világra kell készülnie. A 2016 óta agyonhasznált „Global Britain” szlogen tartalommal megtöltése azonban még csak most vette kezdetét a kormányzatban és a szakértői körökben.
A deal, no deal, hard Brexit, soft Brexit lehetőségek közötti vívódás annyira lefoglalta a brit politikusokat az elmúlt négy évben, hogy közben elfelejtettek felkészülni arra, hogy mi lesz utána.
Ez idő alatt már kész koncepcióval kellett volna előállni, amelyet 2021. január 1-jén életbe léptethettek volna; a brit vezetés azonban még csak azon lamentál, hogy egyáltalán milyen lehetőségek közül választhat. Márpedig megtalálni az Egyesült Királyság szerepét a világpolitika egyre zsúfoltabb színpadán jelenleg felér egy Szent Grállal.
Ahhoz kétség sem férhet, hogy Londonnak szüksége van küldetésre, de arról már megoszlanak a vélemények, hogy ez mi lehet. Vannak, akik úgy gondolják, hogy az Egyesült Királyság a Brexit következményeként pozíció és súly nélkül maradt a nemzetközi közösségben. Kissé katasztrofista világkép, de nem teljesen alaptalan. Vannak – beleértve Boris Johnson miniszterelnököt is-, akik a gyarmati múlton alapuló, erős, hegemón visszatérését vizionálják. Birodalmi terveket szőni birodalom nélkül azonban nem könnyű feladat (még Johnson számára sem). Végül vannak, akik a multilaterális világ élharcosa szerepet képzelik el országuk számára. De a szupranacionalitás patrónusának lenni úgy, hogy épp most hagytad ott annak egyik legfőbb szervezetét, valljuk be nem túl hiteles. Az igazság valahol e nézetek metszetében rejlik.
Mielőtt az Egyesült Királyság európai hűbérurától megszabadult szuverén államként „visszatérhet” a világpolitika színterére, nem árt, ha lenyugtatja az otthoni kedélyeket.