Bezzeg az Orbán, ő „tönkretette” Magyarországot – ahhoz képest minden is smafu!
A trágár „túszejtő” Magyar Péternek nagyon tetszik a szitu – kérdés, hogy a „túszok” meddig bírják még a strapát. Kacsoh Dániel írása.
Az Országgyűlésbe nem jutott be, mégis részt venne a tervezett parlamenti vizsgáló bizottságok munkájában a Momentum. Nekünk is lenne pár témaötletünk!
Nem is egy, rögtön három vizsgáló bizottságot állítana fel a magát „ellenzéki demokrata szövetségnek” nevező konglomerátum. Ezt a minap jelentették be. Az egyszerűség, no meg a miheztartás végett mi nevezzük csak nevén az „újszülöttet”: ez a Gyurcsány-csapat. Akárhogy csűrjük és csavarjuk ugyanis a dolgot, valójában a rossz emlékű exminiszterelnök, a korábban a DK-n kívüli valamennyi formáció által elutasított, többszörösen is bukott politikus az, aki összefogja ezt a brigádot.
Révedjünk egy pillanatra a közelmúlt sötét kútjába, s emlékezzünk az önállósodást sikertelenül erőltető MSZP-elnökökre, Mesterházy Attilára és Botka Lászlóra! Vagy az uniós zászlót égető, Gyurcsánynak börtönt és bitót követelő Jobbikra, az új főnököt még pár éve is a közéletből kiutáló momentumosokra, a 2010 előtti pártokkal szemben létrejött LMP-ra, esetleg az éppen a DK-elnök miatt heveny unikumozásba kezdő párbeszédesekre. Az egykori szélsőjobbtól a szélsőbalig terjedő palettán szereplőkben két dolog a közös:
Ez tehát ma az „ellenzéki demokrata szövetség”.
De visszatérve a vizsgáló bizottságokra: nem is akármilyen testületeket állítana fel e díszes társaság, hanem rögtön parlamentit. Nyilván. Miután – szerintük – a Fidesz-KDNP ellehetetlenítette a törvényhozás munkáját, annak „tiszteletéről” pedig a 2018 decemberi üléstermi őrülettel egy látványos bemutatót is tartottak, mégis az Országgyűlés keretei között látnák szükségesnek létrehozni egy grémiumot a „gazdasági válság kezelésére, a járvány elleni védekezésre és a vakcina-beszerzésekre vonatkozó kormányzati döntések vizsgálatára”. Még jó, hogy nem az első hullám idején, tavaly tavasszal jutott eszükbe ez a rendkívül eredeti ötlet, amikor – az általuk terjesztett álhírek szerint – zárva volt a parlament. Ja nem. Azóta is dübörög a parlamentet megkerülő, diktatórikus kormányzás, ugye.
Van itt azonban egy-két apró bibi az elképzeléssel. A felvetés kapcsán közzé tett, az Országház folyosóján készült csoportképen ugyanis szerepel a Momentum elnöke és a párt logója is. Csakhogy jelen állás szerint a lila formáció, miután 2018 tavaszán a választók csupán 3 százaléka húzta melléjük az ikszet, nem rendelkezik parlamenti képviselettel.
Kérdés, ők hogyan képviseltetnék magukat a leendő bizottságban? A választ tudjuk: természetesen sehogy. Jogilag biztosan nem lenne lehetséges.
mint valami hősi pózba merevedett harcos egyetemista, akinek a zsebében ott figyel a parlamenti vendégbelépő.
Ugyancsak nem lenne való a képre Karácsony Gergely, hiszen ő meg sem próbált bekerülni a Házba – ellenben egy másik közeli hivatalt sikerült megszereznie. Ahelyett azonban, hogy a Lánchíd-felújítás ötmilliárd forintos drágulásának okain lamentálna, vagy megpróbálná megoldani a szebb napokat látott főváros ezernyi gondját, inkább az Országház folyosóján fotóztatja magát.
Jegyezzük meg, pártja, a Párbeszéd ugyan rendelkezik frakcióval, ám ez csupán a kényszerű ellenzéki kreativitás révén lehetséges, hiszen a minimum ötfős képviselőcsoportba két tagot is „lízingelni” kellett: Burány Sándor az MSZP-ből, Mellár Tamás pedig a függetlenek közül érkezett. Arrafelé furcsán értelmezik a népképviseletet.
Mindenesetre, ha már a kezdeményezők közleményükben a tőlük megszokott álságossággal „pártállástól független célokra” utalnak, lenne is néhány javaslatunk. Azt ugyanis biztosra vesszük, hogy a 2022-es győzelmi esélyeiket potenciálisan növelő témákat maguktól is érintik majd, ezért nem árthat, ha akár kéretlenül is kiegészítjük az embermentőnek álcázott politikai agitációs projekt agendáját.
Az MSZP-alapító Hiesz György ugyanis, miután lehetősége nyílt rá, volt szíves beadatni magának és kedves feleségének, továbbá kedvenc háziorvosa nejének is soron kívül a koronavírus elleni vakcinát, beelőzve ezzel a hírek szerint a város díszpolgárát, a 91 éves Jakkel Mihályt is. Lenne mit kivizsgálni az eseten a keleti vakcinák ellen amúgy kétségébresztő kampányt indító pártok és pártocskák részéről. Biztos akadnának a védekezést segítő tanulságok is.
Vagy nézzük az egészségügybe vetett bizalmat erodáló, Korózs Lajos-féle álmentős videó máig tisztázatlan ügyét, vagy az adatvédelmi szempontból (is) aggályos, a kínai oltóanyag ellen hadjáratot hirdető DK-s petíciót! Aztán érdemes lenne napirendre venni a képről sajnálatos módon lemaradó Hadházy Ákos független képviselő kórházi dolgozókat letámadó akcióit, esetleg a szentendrei halottasházból leadott, kegyeletsértő „közvetítéseit”. Rég volt már, de
a Pesti úti idősotthonban tavaly tavasszal történt tragédiát. Emlékeznek: halál, kosz és rüh uralkodott a Fővárosi Önkormányzat által fenntartott szociális intézményben.
Mindezeken túl ott van a koronavírus-törvény kapcsán a nemzetközi sajtót a korlátlan kormányzati felhatalmazás és az önkényuralom bevezetésének vádjával körbehaknizó, Magyarországnak akár pénzben kifejezhető, ám a védekezést bizonyosan nem segítő korteshadjárat. Ezzel kapcsolatosan is akadhatnak messzire vezető tanulságok, feltáratlan összefüggések.
Mindenesetre sok sikert kívánunk a talányos testületeknek, az egész Gyurcsány-csapatnak, töltsék hasznosan az időt, és a kampányakció közepette se feledkezzenek meg róla: a DK-elnök figyelő tekintete végigkíséri a munkájukat. Hajrá!