A szombati győztes azonban még nem automatikusan kancellárjelölt. Bár jó esélyei vannak, a kérdést a CSU-val közösen kell megvitatni. Az eddigi tapasztalatok szerint mindig akkor volt CSU-s kancellárjelölt, amikor a CDU gyenge formában volt – 1980-ban és 2002-ben is átengedték a jelöltséget a bajor testvérpártnak. Mindkét évben a CSU-jelölt elbukta a választást, hogy aztán a következő lehetőségnél annál nagyobb sikerrel bejöjjön a CDU-s kancellár: Akkoriban ez a Helmut Kohl (1982) és Angela Merkel (2005) volt. Söder bajor miniszerelnök nagy taktikus hírében áll, s biztosan szívesen venné a felkérést, de azt is tudja, hogy a maga 54 évével még nem kell kapkodni. Persze az is kérdés, hogy a szombati eredménnyel gyengült-e a CDU, vagy éppen fordítva, valamint, hogy mire elég az új elnök, Armin Laschet friss legitimációja.
Armin Laschet elnökségével a CDU belpolitikai súlypontjai nem változnak, azaz győzött a kiszámíthatóság, a biztonság, a kontinuitás, a merkeli politika folytatása. Utóbbi a német polgári közösségére nézve azt a kérdést is veti azért fel, hogy a CDU-s bázis örök lieblingje, Friedrich Merz képviselte konzervatívabb, de egyben a jelenlegitől kicsit eltérő politikával mit kezd majd a párt. Minden esetre egy 466 szavazatot begyűjtő jelölt elvileg még lehetne szereplő, de aki kétszer bukott el elnökségi választást, mint Merz, annak a politikai pályafutása bizonyára véget ért.
Mit várhatunk mi magyarok az új CDU elnöktől? Az eddigi megnyilvánulásokból kiindulva többet fognak foglalkozni az Európai Néppárt ügyeivel, s egyben egy ilyen nagy és befolyásos párt vezetője nagy hatással lehet az európai politikai eseményekre, végképp ha kancellár lesz belőle. A februárban 60 éves Laschet egy kiszámítható kurzust képvisel. Leginkább arra lehet számítani, hogy a hazánkkal folytatott politika alapjaiban nem változik, azaz se robbanásszerű javulás, se a helyzet fokozódása nem várható. Ha Laschetből kancellár lesz – ez még egy hosszú és göröngyős út –, akkor szintúgy maradhat az Angela Merkel által képviselt megközelítés, ami hazánkra nézve nem nevezhető kedvezőtlennek.
A szerző a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója