A hosszú hivatali idő évszádokra maradandó nyoma, hogy a millenniumi idők óta nem volt olyan bőkezű támogatása a kulturális fejlesztéseknek és a kultúra művelőinek, mint az elmúlt tíz évben.
Ennek a felületi képe ma már sokaknak természetes: a hetven évig elzárt Román Csarnokkal átadott, megújult Szépművészeti Múzeum, a Hagyományok Háza, a Vigadó csodálatos épülete, az ebek harmincadjára hagyott Várkert Bazárból épült pompázatos hely, a felfrissülő és megszépülő, gazdagodó Városliget.
A hamarosan régi pompájában megnyíló Operaház, az épülő Modern Operaház,a rozsdaövezetté pusztult gellérthegyi tetejének rendbe tétele.
Az egyre szaporodó digitális múzeumi platformok, a MÜPA pompás munkái.
Nemrég megnyílt komoly kutatási programokkal a Kertész Intézet, ezekben az években jött el a magyar filmművészet új aranykora, Oscar-díj és európai díjak özöne mellett a közönség is végre tömegesen ismerte el a magyar filmművészek teljesítményét: elkezdtek újra magyar filmekre járni az emberek a mozikba. Enyedi Ildikó és Horvát Lili filmjei nem csupán káprázatosan szépek, hanem méltán arattak, aratnak nemzetközi sikert.
Van mindennek egy rendkívül komoly társadalomformáló üzenete és kulturális hatása is.
Kiderült: a kultúrára a legínségesebb időkben is van pénz, „földi javaink” alapvető része, mindennapi szükségletünk.
A „legyen úgy, mint régen volt” vagyis az épített térben a restaurált és méltó mód helyreállított épületek sora, a Palotanegyed rendbehozatala, a templomok rendbehozatala, s az ódon díszek mögött a modern technika működése, a 21. századi szükségleteknek a biztosítása a legkézelfoghatóbb módon teszi megfoghatóvá a vonzó konzervatizmus lényegét: a kulturális örökségünk, a nemzeti hagyományaink – vagyis önazonosságunk – ötvözését a modernitás gyakorlati eredményeivel, készségeivel.
Mindez pedig rendkívül fontos és nem csupán maradandó teljesítmény, hanem mintegy fedezetet is ad arra az érdemi párbeszédre, amelyre szelíd hangnemben, de valódi szükséglet van.
A nemzeti emlékezet ápolása kiemelt feladata-e egy kormányzatnak? A nemzeti műemlék épületek megóvása, a nemzeti közgyűjteményekben a műtárgyak szaporítása kiemelt feladata-e egy kormányzatnak? A nemzeti kulturális örökség digitalizációja és mindenki számára hozzáférhetővé tétele, érthető interpretálása kiemelt feladata-e egy kormányzatnak?