Vírus és rendszerválság

2020. november 02. 17:43

Ez egy relatíve ártalmatlan, „olcsó” járvány.

2020. november 02. 17:43
Jávor Benedek (2020. március)
Mérce.hu

„Képzeljük el, ha a klímaváltozás révén az olvadó permafrosztból kiszabaduló, sokkal durvább kórokozók idéznének elő ilyen elterjedésű járványt. Most voltaképpen kevésbé drámai körülmények között tudjuk a társadalmi, gazdasági, egészségügyi, politikai rendszereink stressztűrő képességét tesztelni.

Szélsőséges helyzetekben mennyire leszünk képesek gyorsan és hatékonyan reagálni? Mit tudunk elvárni a társadalomtól? Mennyire rugalmas extrém helyzetekben? Persze úgy, hogy most egy átmeneti helyzetet kezelünk, a klímaváltozással pedig tartósan kell berendezkedni a rendszert kikezdő változásokra.

És olyan körülményeket képzeljünk el, amikor valóban alapvető szolgáltatások szűnnek meg vagy kerülnek veszélybe. Ivóvíz, élelmiszer-ellátás, áram, gázszolgáltatás. Ez most egy relatíve olcsó figyelemfelhívás arra, hogy mennyire sérülékenyek a társadalmi-gazdasági rendszereink, és semmi okunk nincs pökhendien vagy magabiztosan nézni a globális ökoszisztéma eróziója nyomán várható, ennél sokkal súlyosabb stresszhelyzetek elé. Sokallják a közgazdászok és/vagy politikusok a klímaváltozás elleni küzdelem költségeit, aránytalanul nagy tehernek látják a Frans Timmermans által szükségesnek tartott 1000 milliárd euró klímacselekvésre fordított befektetést a következő hét évben? Ó, tényleg? Az ENSZ becslései szerint a koronavírus járvány egyetlen év alatt okoz ekkora kárt a világgazdaságban.

Pedig ez egy relatíve ártalmatlan, »olcsó« járvány. Tényleg annyira aránytalan teher az ilyen rendszerszintű társadalmi-gazdasági stresszhelyzetek valószínűségének szignifikáns csökkentése a Párizsi Klímamegállapodásban foglalt cél, a 1,5-2 fokos átlaghőmérséklet emelkedés teljesítése révén?

Harmadsorban: ebben a helyzetben egyértelműen megnő a helyi közösségek, autonómia jelentősége. Olyan korábban zöld ügyek, mint az élelmiszer-önrendelkezés vagy az energetikai autonómia most hirtelen felértékelődnek, fősodrú témákká válnak, és biztonsági keretezésben értelmezzük őket újra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2020. november 03. 11:19
Barátaim! Íme a legjobb példa arra amikor ez a hülye okoskodik!!
leveles
2020. november 03. 07:59
Aljas söpredék vagy, egy gaz.
DE JÓ
2020. november 03. 03:22
Azért figyeljünk oda, hogy miket akar ez a pasi! Földreformot(!), önellátó agrár közösségeket, az agrár piac megszüntetését, az élelmiszerhez jutás alapjoggá tételét (magyarul ingyen?), a mezőgazdasági árutermelés felszámolását, stb. Ez némileg hasonlít a megvalósult szocializmushoz, de a középkorhoz vagy kőkorhoz még jobban. És van olyan, hogy az iparban árutermelés van, a mezőgazdaságban meg nincs? Ki lehet ragadni egy komplex fejlődési folyamatból néhány nekünk tetsző elemet, és lehet azt hazudni az embereknek, hogy ezekből egy új, jobb és működő világot fel lehet építeni? És az energetikai autonómia? Mert a biológusok ehhez is értenek. Önálló energia termelő, tároló sziget rendszerkéket az önellátó közösségeknek! Mert ezekhez nem kell fejlett bányászati, kohászati, gépipari, elektronikai háttér, elképesztő szintű technológia fizikai, matematika, kémia tudás, nem kell hozzá árutermelő gazdaság. Hiszen, csak szándék kérdése a létrehozásuk. És majd így fogja megoldani a klíma problémát Európa, és majd így lesz klíma krízis álló Európa. A klíma befolyásoló emisszióért 6%-ban felelős Európa. Nem, nem, ez a környezeti hatások más országokba áthelyezésének, az energia megdrágításának, majd luxussá tételének, az árutermelés elsorvasztásának, az elszegényedésnek és kiszolgáltatottságnak az útja. Az egész szemléletmód a háztömb államokat létrehozó kommunák világképét idézi. Mert a világon a legrosszabb dolog az állam, és majd az önellátó közösségek szövedéke hozza el boldog jövőt. Csak az a baj, hogy itt már jártunk egyszer. Néhány ezer éve. Törzseknek hívtuk magunkat. És lenyilaztuk egymást. De jó, hogy nem ők kormányoznak!
nyugalom
2020. november 02. 20:59
ez egy földbuta aljas libsi! Ne mennen orvoshoz, mert kivagjak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!