Kiváló példa erre az, ahogyan az USA-ban szövetségi szinten bevezették az azonos neműek házasságát 2015-ben. Ugyanis nem az állampolgárok szavaztak róla népszavazáson, illetve nem a Kongresszus döntött róla, hanem a Legfelső Bíróság (Supreme Court) döntése nyomán vált lehetővé a homoszexuálisok házasságkötése. Arra hivatkoztak, hogy az Alkotmány Tizennegyedik Kiegészítése értelmében az azonos nemű pároknak alkotmányos joga a házasságkötés attól függetlenül, hogy az egyes államokban milyen szabályozás van érvényben: mindenhol engedélyezni kell és el kell ismerni a más államban kötött frigyet is.
A Bíróság döntéséhez csatolt ellenvéleményében Antonin Scalia konzervatív bíró figyelmeztetett: a homoszexuális házasság legalizálásának módja fenyegetést jelent az amerikai demokráciára nézve, azt bírósági puccsnak nevezte. Scalia szerint a Legfelső Bíróság olyan szabadságot hozott létre, amit nem említ az alkotmánykiegészítés, ugyanis amikor azt 1868-ban ratifikálták, nem volt kétséges, hogy a házasság egy férfi és egy nő között jön létre, ez tehát kiterjesztő jogértelmezésnek minősül.
A Legfelső Bíróság tagjait nem a nép választja, a kilenc tag véleménye nem reprezentatív az amerikai társadalomban. A Bíróság elnöke, John G. Roberts főbíró arra is rámutatott különvéleményében, hogy a közéletben hosszú ideje folyt a vita a homoszexuális házasságról, de a társadalmi párbeszédet elfojtotta a bíróság véleménye, rákényszerítve öt bíró véleményét az USA népére (a döntést ugyanis 5-4 arányban fogadták el). Teljesen más, ha egy ilyen mérvű változás az állampolgárok akaratából megy végbe, vagy közvetlenül, népszavazás útján, vagy választott képviselőik révén. A politikát tehát a döntést megszavazó bírók eljogiasították, kivonták a kérdést a közélet köréből tágan vett jogértelmezésükkel. Mindebből világosan megérthető, miért kardoskodik a Demokrata Párt az ellen, hogy Donald Trump új főbírót jelöljön a Ruth Bader Ginsburg halálával megüresedett helyre a Legfelső Bíróság testületébe. Az elnök ennek ellenére bejelentette, hogy Amy Coney Barrett bírónőt javasolja új tagnak, aki konzervatív nézeteket vall. A demokraták pedig rettegnek attól, hogy az átpolitizált testület konzervatív irányba billenjen, hiszen egy fontos eszközüket veszítenék el, melyben még akkor is bízhattak, ha a választásokat elveszítették.