Bálvány-e a jogállamiság?

2020. október 26. 07:38

A kijelentés a Biden-stáb erős felkészületlenségéről tanúskodik.

2020. október 26. 07:38
Kovács István
Demokrata

„Még a politikai eseményeket csak felületesen szemlélőknek is bizonyára feltűnt, hogy hazánk ismételten a nemzetközi kritikák kereszttüzében találta magát. Előbb az Európai Bizottság úgynevezett jogállamisági jelentése festett lesújtó képet a magyar demokrácia helyzetéről, később pedig az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje, Joe Biden emlegetett minket – Lengyelországgal együtt – egy kampányinterjúban azon országok között, mint amelyek egyaránt leépítik a NATO-t és a jogállamiságot.

Jelen írás nem a konkrét kritikákkal kíván foglalkozni, de mégis elkerülhetetlen annak hangsúlyozása, hogy utóbbi kijelentés a Biden-stáb erős felkészületlenségéről tanúskodik. Még a tengerentúlon is nyilvánvaló ugyanis, hogy a kipécézett két ország azon kevés uniós tagállam között van, amelyek komolyan veszik a világ legnagyobb katonai szövetségének tett vállalásaikat. Lépjünk most túl azon, hogy egy lehetséges demokrata adminisztráció mit jelez előre a magyar–amerikai kapcsolatok tekintetében, mert meggyőződésem, hogy a Trump–Biden-meccs korántsem annyira lefutott, mint ahogy a mainstream média állítja – nézzünk inkább a dolgok mögé: vannak-e problémák a magyar jogállamisággal?

És kezdjük is egy meglepő válasszal: természetesen vannak. Egyetlen rendszer sem tökéletes; ha egyszer eljön Krisztus királysága, az majd hibátlan lesz, addig azonban a hatalom minden egyes gyakorlója, vezesse a föld bármely országát, teremtett voltánál fogva gyarló és bűnös. Éppen ezért tökéletes rendszer jelenleg nincs, ebből nyilvánvalóan az következik, hogy az Orbán-kormányok által megvalósított hatalomgyakorlás is eredendően tökéletlen. A helyes kérdés sokkal inkább, hogy van-e szégyenkeznivalónk más »demokratikus országokkal összehasonlítva«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Salamander
2020. október 26. 13:32
A jogállam pontosan azt jelenti, hogy az állam előre lefektetett jogszabályok (rendszere) szerint működik, amely mindenkire egyformán vonatkozik. FÜGGETLENÜL az államformától (alkotmányos monarchia vagy parlamentáris demokrácia) kormányformától (prezidenciális, félprezidenciális vagy parlamentáris) stb. A jogállamiságot azért nem lehet egyértelműen definiálni, mert ahány állam, annyi történelem és annyi organikus jogfejlődés létezik. Ezeknek az államoknak fejlődésbeli eltérései, a választóiknak döntései kihathat a jogállamiságra, de az nem minőségbeli, csupán fejlődéstani és rendszertani kérdés. Az amerikai demokráciát és "joguralmat" nem lehet (nem szabad) minőségi összehasonlításnak alávetni egy francia vagy német "jogállammal".
Szuverén maffiaállam
2020. október 26. 10:18
Nemzetközi téren mindenhol kokiba és sallerbe szaladtok. Mondj már egyetlen országot, ahol tisztelnek titeket!
PTYA
2020. október 26. 09:38
Egy sima kérdésem lenne azokhoz, akik a mostani Magyarországot nem tartják jogállamnak. A 2010 előtti Magyarország az volt-e és ha igen, miben volt jogállamibb a mainál?
olajfa1
2020. október 26. 09:16
Olyan mint "Jogállamiság" olyan -nem is értem a kifejezést... mert ha jogállam van akkor OK. ha meg nincsen akkor meg a hiányokat pótolni kell. Tehát, ha nincsen jogállamiság, akkor a nemlétező jogot pótolni kell. DE ERRŐL SZÓ SINCS! Akkor most mi is az a "jogállamiság"? Ja' hogy kreáltak egy szót aminek a használatával lehet aljasozni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!