„Igen az orvosi béremelésre, nem a vezényelhetőségre
Évtizedes adósságát törlesztette azzal a kormány, hogy a régóta halogatott és ígérgetett orvosi béremelés most valóság lesz. Az egészségügyben dolgozó összes ember megérdemli a megbecsülésünket, amit úgy is ki kell fejeznünk, hogy tisztességes fizetést adunk azoknak, akik gyógyítanak minket, szeretteinket és családtagjainkat.
Azonban most is azt látjuk, hogy hiába fotózkodott együtt Orbán Viktor a ma már végre valódi feladatát ellátó Magyar Orvosi Kamara vezetőségével, az igazi egyeztetés elmaradt. A miniszterelnök nem vette figyelembe a szakmai észrevételeket.
A szakmai szervezetek között egyetértés van abban, hogy a béremeléssel, és azzal a szándékkal, hogy egy transzparens és korszerűbb szerkezetű egészségügyi ellátórendszer jöjjön létre, jó irányba történt elmozdulás. A hálapénz eltörlése is mindannyiunk érdeke, a tiszta viszonyok megteremtése pedig szakpolitikai és társadalmi fordulatot jelent.
Azonban a törvénynek több olyan pontja is van, ami után jogosan érezhetik azt az egészségügyi szereplők, hogy becsapták, átverték őket. Ugyanis az előremutató elemek mellett több olyan akna is van a törvényben, ami bármikor robbanáshoz vezethet.
Számtalan egészségügyi dolgozó érzi azt, hogy a törvényben foglalt vezényelhetőséggel katonaként kezeli őket a kormány. Egy világjárvány idején mindenki számára egyértelmű, hogy az egészségügyben dolgozókat is oda rendelik, ahol szükség van rájuk – ez most, a koronavírus-járvány idején is így van. De a megszavazott jogszabály értelmében a kirendelhetőség nem csak válsághelyzet idején lehetséges, és akár két év is lehet. Így előfordulhat, hogy békeidőben egy budapesti orvost vagy egy szegedi ápolót évekre az ország másik végébe vezényelnek, távol a családjától. Sokan tartanak attól, hogy ez akár visszaélésekre is okot adhat, egészségügyi dolgozók szerint ez a rendelkezés elfogadhatatlan és embertelen, a magánéletbe történő durva beavatkozás.
A másik vitás pont a másodállás engedélyhez kötése, ami az egészségügyi dolgozók szerint egyértelműen korlátozást fog jelenteni. A jogszabály megszüntetné a magyar ellátórendszer derékhadát adó szakorvosok, szakdolgozók több munkahelyen való alkalmazását, ami azonnali, súlyos következményekhez vezethet. Így például nem végezhetne már másodállásban baleseti sebész vagy altatóorvos életmentő műtéteket, nem ápolhatna szaknővér otthonukban betegeket, de a háziorvosi ügyeleti rendszer is súlyosan megérezné a kieső munkaerőt.