Írta: Szakáli István Loránd, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető közgazdásza, történész
Mindazok számára, akik továbbra sem értik, hogy mi a „fősodorbeli” nyugat-európai elit problémája Kelet-Közép-Európával és fordítva, segítheti ennek megértését, ha megnézik az idei Bledi Stratégiai Fórum vezetői panelbeszélgetéséről készült felvételt.
Ebben, mint cseppben a tenger, minden benne van. A panelben hét közép- és kelet-európai elnök és miniszterelnök személyesen vett részt, online módon kapcsolódott be az olasz miniszterelnök, illetve a bolgár nemzetiségű IMF-elnökasszony. A szervezők a beszélgetés moderálását egy tapasztalt, a mainstream média egyik zászlóshajójának tekinthető, a BBC kötelékébe tartozó külpolitikai újságíróra, egyetemi oktatóra bízták. Dr. Nik Gowing saját bevallása szerint az elmúlt évtizedekben komoly személyes benyomásokra és kapcsolatokra tett szert a régióban, a helyszínről tudósított a lengyel Szolidaritás mozgalom tevékenységéről és már a rendszerváltozást megelőzően találkozott Orbán Viktorral is. Tehát a térséget jól ismerő szakembernek tekinthető. Szeretném előrebocsátani, hogy ebben a gondolatmenetben egyáltalán nem a panelbeszélgetést moderáló személy, hanem az általa megtestesített jelenség az érdekes.
A fórum témája „kihívások és lehetőségek a világban a járványt követő időszakban”, aminél aktuálisabb kérdésfelvetés napjainkban nehezen elképzelhető. A miniszterelnökein keresztül képviselt három V4-es ország (Lengyelország, Csehország és Magyarország) bizonyították, hogy Szlovákiával együtt, mindeddig az európai átlagnál lényegesen eredményesebbek voltak a járvány következményeinek kezelésében. Ez egyaránt igaz egészségügyi és gazdasági szempontból is. A visegrádi négyek a katasztrofális idei második negyedévben átlagosan „csak” 11,1 százalékos GDP-visszaesést szenvedtek el, miközben az EU átlagos visszaesése 14,1, az euróövezet visszaesése pedig 15 százalék volt.
A sikeresebb védekezés mindenekelőtt annak köszönhető, hogy nemzeti szinten képesek voltak gyors és hatékony intézkedéseket meghozni, a lakosság pedig partner volt azok betartásában. Tehát helye lett volna a tapasztalatok és a jövőre vonatkozó meglátások, elképzelések megosztásának. Ennek ellenére, ami a panelbeszélgetésen bekövetkezett, az láthatóan minden jelenlévőt meglepett. A moderátor néhány általános bevezető kérdést követően legfontosabbnak a magyar és lengyel „jogállamiság” helyzetével kapcsolatos, unalomig ismételt kérdéseket tartotta fontosnak feltenni, a többieken pedig az ezekhez való viszonyulást kérte számon.