„Olyan, hogy szocializmus létezett. A marxizmus legfőbb célkitűzést miszerint a kapitalista gazdaság legfőbb elemeit – az árucserét, a kereskedelmet, a tőke felhalmozását és áramlását – el kell törölni, valójában a sztálinizmus valósította meg.
Igaz, már az 1918-1921 közötti polgárháború és szövetséges katonai intervenció által fenyegetett „szovjethatalom” Lev Trockij jóvoltából már bevezetett egy tisztán kommunista rendszert, a hadikommunizmust mely a közvetlen állami agresszió eszközével kényszerítette termékeik beszolgáltatására a parasztokat, és a pártapparátus által koordinált elosztás útján osztotta azt szét a Vörös Hadsereg és a gyáripari munkások számára.
Mindez egy preindusztrális, roppant primitív világ képét láttatta, a kora középkori feudalizmus kezdetleges formáját mutatva, ahol az új arisztokráciát képező pártelit terményjáradék címén behajtja a faluközösségi földbirtokosokból jobbágyokká tett parasztoktól az általuk megtermelt és felhalmozott árut, és a majorságból szétosztja a szükségét élvező emberek között – minimális mennyiségben – ahogy az egy autarkiában működik. Ez a módszer azonban rövid úton éhezéshez, tömegnyomorhoz, elharapódzó elégedetlenségekhez és tömeglázadásokhoz vetetett, melyet a bolsevik párt földesúri joghatósága a pallosjoggal élve kegyetlenül megtorolt.
S az Új Gazdaságpolitika – vagyis a NEP – melyet a leninisták hazug módon a „szabad szocializmus” megtestesülésének tekintettek attól volt sikeres és prosperáló, hogy a kapitalizmus alapvető elemeit – a magántulajdont, a szabad kereskedelmet, a profitorientált, nyereség alapú vállalkozást, külföldi befektetőkkel való üzleti együttműködést – lehetővé tette. A NEP, mely 1922- és 1930 között működött a piacgazdaság vívmányainak beépítésének köszönhette sikerességét, s a gazdasági növekedés is felívelő tendenciát mutatott.
Azonban jött a valódi szocializmus, amikor az antikapitalizmus vezérelve alatt offenzív háborút indítottak a piac, a kereskedelem, és a tulajdon ellen.
Sztálin az 1930-as évektől egy katonai-bürokratikus elitet kiépítve folytatta ezt egy tisztán szocialista gazdaság kialakításának kísérletével. Ennek feltétele volt az, hogy államosítsák az ipart, kollektivizálják a mezőgazdaságot hogy a magántulajdont - mely nélkül a tulajdon szabad felhasználásán alapuló piacgazdaság nem működhet – vagyis állami megrendelésre és állami forrásokból valósítsák meg a tervhivatal által kiszabott terveket.