„A cserdi-modellel kapcsolatban azonban továbbra is fennáll a kínzó kérdés: ha sikeresnek tekintjük, ami Bogdán vezetésével Cserdiben történt, vajon miért nem történik meg másutt is?
Néhány nappal ezelőtt, tragikus módon, önkezével vetett véget életének Cserdi falu polgármestere, Bogdán László. Miután életében igen sokat szerepelt a médiában, számtalan interjú, dokumentumfilm készült a faluban végzett munkájáról, személye a közvélemény előtt sokkal jelentősebb lett, mint amennyire a beosztása indokolná. Apró falvak százával vannak, olyanok is, amelyekben sok cigány él, és mindnek van polgármestere, akiknek azonban a nevét sem hallotta a falun kívül senki. Miután Bogdán munkája, nézetei a gyakori médiaszereplései révén igen jól dokumentáltak, ezek alapján kell és lehet, megítélnünk életét és cselekedeteit.
Mielőtt nekilátnánk ennek, nem lehet elmenni amellett az undorító komédia mellett, mely közvetlenül a halála után kezdődött. Nyilatkozatok tucatjai jelentek meg, melyekben bő nyállal méltatták életét, megemlítve természetesen, hogy a nyáladzó is »ismerte« és milyen nagyszerűnek tartotta Bogdánt. Természetesen csak a saját nagyszerűségüket akarják igazolni az övével. A sort – ki más – Gyurcsány, a moralitás eme sakálja nyitotta, aki az amerikai tévéprédikátoroktól ellesett, kulisszahasogató stílusban a »barátjának« nevezte. Életében ha egyszer találkoztak öt percre. Aztán jöttek sorra a többiek.”