Trianon traumája

2020. június 05. 17:40

A történelmi Magyarország egyáltalán nem volt birodalom.

2020. június 05. 17:40
Szilvay Gergely
The European Conservative

„»Get over it.« Ezt a választ szoktuk kapni a külföldiektől, amikor megemlítjük Trianont. Ma, 2020. június 4-én van a trianoni békeszerződés aláírásának századik évfordulója. És mi, magyarok nem tudjuk magunkat túltenni rajta – el szeretném magyarázni, miért.

Igaz, mindez régen volt, a világ egy félreeső sarkában. Az is igaz, hogy ez csak egy történelmi tény a sok közül, és a bevett javaslat – főleg a britek részéről – az, hogy tegyük rajta túl magunkat, mert »mi is elvesztettük a birodalmunkat«. 

Ez az indirekt utalás az Osztrák-Magyar Monarchiára vagy a Habsburg Birodalomra nem veszi figyelembe, hogy a történelmi Magyarország, ami lényegében egybeesett a Kárpát-medencével, egyáltalán nem volt birodalom.

Így aztán Erdély, Felvidék és az ország kétharmadának elvesztése nem olyasmi volt, mint amikor a briteknek le kellett mondani Indiáról. Hanem sokkal inkább olyan, mintha elcsatolták volna tőlük Manchestert és Liverpoolt, az angol haza organikus részeit. (…)

Amikor egy öreg magyar parasztbácsi elmeséli, hogy öt országban lakott életében – Magyarország, Csehszlovákia, Szlovákia, Szovjetunió és Ukrajna – úgy, hogy el sem hagyta a faluját, erre a traumatikus múltra utal. S ezért van az, hogy a trianoni szerződés aláírásának dátuma Magyarországon a Nemzeti Összetartozás Napja: erre emlékezünk. 

Trianon nem csak egy szerződés. Trianon trauma; és ez a trauma kiemelkedő példája a történelem megoldhatatlan problémáinak. S aki érteni akarja Közép-Európát, annak ezt is értenie kell. Kiváló lehetőség meglátogatni a Kárpát-medence országiat és népeit – a helyet, ami egyszer a nyugati világ keleti vége volt. Sűrű a történelme és változatos a földrajza. 

Isten áldjon meg minket, a Kárpát-medence népeit – és segítsen minket a kiengesztelődésben, hogy együtt tudjunk élni  békében a múltunkkal együtt.”
 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Emmanuel Goldstein
2020. június 08. 10:06
mazochista: aki abban talál élvezetet, ha valaki megalázza vagy fájdalmat okoz neki vagy akár ő saját magának.
Amondó
2020. június 06. 23:29
A napi politika ne erőszakolja meg a történelmet! Teljesen hamis és történelmietlen a "birodalom" és a "nemzetállam" mai fogalmainak a távoli múltba való visszavetítése. (1) Magyarország nem volt birodalom, hanem nélkülözhetetlen és szilárd oszlopa egy birodalomnak, mely nem is említhető egy napon a demokrácia-világcsúcstartó és szájtátva csodált Anglia, Franciaország, Hollandia kegyetlen gyarmatbirodalmaival. (2) A Trianon előtti Magyarország valóban soknemzetiségű ország volt, de volt asszimiláció is. Nem eléggé közismert, hogy a zsidók és németek, még a kifejezetten nemzetiségi területeken sem szlovákká, románná, szerbbé asszimilálódtak - hanem magyarrá.
tintapaca
2020. június 06. 11:10
A magyarság elmúlt száz évének rövid története és összegzése úgy foglalható össze, hogy Magyarország összes első világháború előtti szomszédja - ideértve Ausztriát és a sosem volt Szlovákiát is -, felhatalmazást kapott egy folyamatos magyar irtásra magyarok tömeges meggyilkolására és vagyonuknak, javaiknak elrablására és kifosztására. Erre kell midig emlékeznünk, a milliókra, akiket a szerb, román cseh és szlovák, a szovjet halalom megfosztott életétől, vagyonától, a megmaradtakat a jövőjüktől. Nincs olyan súlyos szó és kimondható gondolat, amely környező világunk népeinek és a nagyhatalmak bűnösségét ebben népírtásban és jogfosztásban le tudná írni! Sem j óvátétel, sem kárenyhítés nem lehetséges, mert az Románia, Szerbia Szlovákia állami létének gazdasági alapjai t számolná fel, mintahogyan a trianoni diktátumban ezen államok - Csehszlovákia akkor -, gazdasági alapjai t hozták létre az elcsatolt területek gazdaságával, infrastruktúrájával és jövedelem teremlő képességével. Ez a győztesek részéről egy nagyon jól kiszámított, előre megfontolt döntés volt, amelyet már a XIX. század végétől készítettek elő Sajnos, ma Magyarországon ismét látjuk azoknak az erőknek a képviselőit, akik 1918-19-ben Magyarország végromlását okozták. És a hivatalos politika ma is ugyanolyan erőtlennek mutatkozik, mint Tisza István korában volt.
sztd
2020. június 06. 07:51
Szerintem teljesen igazuk van. El kell engedni. Előtte még búcsúzóul vissza kell szerezni a területeket, majd közölni, hogy a több száz éves bitorlásért nem kérünk kártétítést, ha nekik is így megfelel. Végül mondani kell, hogy sziasztok, és el kell engedni a történteket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!