„Nem fogok újdonságot mondani: a politikában régóta bevett gyakorlat az ún. narratívaépítés. Vagyis, amikor egy adott politikai erő az általa vallott elveket, törekvéseket, és még inkább, a számára politikailag hasznos, vagy annak vélt üzeneteket igyekszik minél szélesebb társadalmi körben elterjeszteni. Elérni, hogy azok beépüljenek a közvélekedésbe, áthassák az emberek mindennapi, tudatos és tudat alatti gondolatait.
Narratívát építettek a nácik, amikor a zsidókat az egyszerű, szegényebb emberek kizsákmányolóinak, bajaik okozóinak kiáltották ki, akikkel szemben aztán megengedett bármilyen eszköz, hiszen »alávaló, bűnös emberek«. Ugyanezt tették a kommunisták a kulákokkal szemben. De narratívát építettek akkor is, amikor saját lakosságuk felé imperialista, hódító, akár a világ elpusztítására is hajlandó, a békét veszélyeztető hatalomként igyekeztek beállítani az Egyesült Államokat (miközben épp a Szovjetunió igázta le imperialista eszközökkel többek között Kelet-Európát).
Narratívák
A modern politikában, a tömegkommunikáció korában pedig már szinte végtelen számú narratíva verseng egymással. Ezek lehetnek egy adott helyzetre adott válaszok, rövidtávú narratívák, amelyek célja, hogy egy bizonyos kérdésben gyorsan, hatékonyan befolyásolják a tömegek véleményét, a választók ez alapján hozzanak impulzív, a narratívát építő politikai erő számára kedvező döntést. Ezeket általában választások előttre időzítik; nem véletlen például, hogy az Egyesült Államokban néhány nappal ezelőtt rendőrök által tisztázatlan körülmények között megölt feketebőrű férfit megbosszulandó, óriási etnikai zavargások, fosztogatások törtek ki, a közismerten elfogult média hathatós, lázító közreműködésével; mindez alig több, mint 5 hónappal az elnökválasztás előtt…
De a koronavírus-járvány is kiváló alkalmat adott a politikai erőknek a narratívaépítésre; a kórházakból kidobott, tisztázatlan körülmények között meghalt betegek, a róluk szóló hatásvadász videók egy átfogó ellenzéki terv részei abból a célból, hogy a koronavírussal szembeni kimagaslóan eredményes magyar védekezést degradálják, a védekezést sikeresen lebonyolító kormányzattal szemben hangulatot keltsenek. Ez azonban csak egy rövidtávú, nagyon látványos narratíva. Zajlik egy másik, az utóbbi időben észrevehetően felerősödő, hosszabb távú narratíva építése is; ti., hogy a Fidesz tele van egykori kommunistákkal, sőt, a Fideszben van belőlük a legtöbb.”