Szigetelőszalaggal a falra ragasztottak egy banánt: hatmillió dollárért azonnal lecsapott rá egy „műgyűjtő”
Újra kitett magáért a világhírű olasz művész.
Oh, az irónia!
„Követni fogsz ezen az úton!” – mondta volt Danton Robespierre-nek, midőn a guillotine alá hurcolták ezt a nem kellően progresszív polgártársat a korabeli szociálisigazság-harcosok.
Valamiért ez az anekdota jut az eszembe, ahogy azt olvasom, hogy az északi unionistákat győzelemre vezető, feketéket először kormányzati pozíciókba ültető Ulysses Grant szobrát, majd például Wisconsinban a Haladás eszményének szobrát ledöntő
A Princeton Egyetem ugyanis úgy döntött, eltávolítja Woodrow Wilson nevét közpolitikai iskolájának elnevezéséből, valamint egy, az elnökről elnevezett bentlakásos kollégiumot is átnevez. A Princeton felügyelőbizottságának döntése nyomán átnevezik a Princeton Köz- és Külügyi Iskoláját. A bentlakásos kollégiumot „Első Kollégiumnak” hívják majd, utalva ezzel az egyetem kollégiumai között betöltött esszenciális szerepére. „Azért tettük meg ezt a szokatlan lépést, mert úgy gondoljuk, Wilson rasszista gondolkodása és politikája alkalmatlanná teszi őt arra, hogy névadója legyen egy iskolának, melynek akadémikusai, hallgatói és öregdiákjai elkötelezettek amellett, hogy harcoljanak a rasszizmus bármely formája ellen” – írja az egyetem.
Igen, Woodrow Wilson a saját kora embereként, a korabeli amerikai közélet – ezen belüli is a demokraták, khm-khm – közmegegyezéseit képviselve bizony tett faji ideológiákat tükröző kijelentéseket, ahogy szegregációs politikákat is képviselt.
De ugyanez a Woodrow Wilson volt az, aki az I. világháborúval az önmagát a történelem szemétdombjára hajító régi rend után kidolgozta és megvalósította az új rend, a nemzetközi liberális világrendszer, a progresszív internacionalizmus, a nemzetek fölötti szervezetek, a mindenkori demokráciaexportok ideológiai és intézményi alapjait.
Woodrow Wilson volt az Egyesült Államokat végleg a világpolitika színpadára vezénylő és országa globális befolyását, későbbi világhatalmát már 1917-18-tól kezdve megalapozó elnök.
Wilson volt a 20. századi, Amerika vezette progresszív, liberális világrend atyamestere.
Őt dobra most szemétre a progresszív mozgalom új élcsapata. A nagy nyugati kulturális forradalom önfelszámolása újabb fokozatba kapcsolt. Ki lesz a következő nem-elég-haladó az eléggé haladók szemében? Franklin Delano Roosevelt? Kennedy? Johnson? Clinton, Biden, Bill Gates... Soros György?!
Nos, Trianon századik évfordulóján Trianont nem, de Woodrow Wilsont eltörölték.
Oh, az irónia!