Ahogy belegondolok a rendszerváltás utáni magyar politikatörténetbe, a „kisgazdásodás” lassan egy tanítható politológiai fogalommá, elméletté válhatna. Emlékezzünk csak a kisgazdák sorsára. Aztán az MDF-ére. A MIÉP-re. Később az SZDSZ-re. Az MSZP-re. Az LMP-re. És most a Jobbikra.
Az aktuális magyar pártpolitika nem tartogat túl sok intellektuális izgalmat az egyszeri elemzőknek és firkászoknak. A NER és politikai rendszerének 11. évében bőségesen nyúlhatunk vissza tízéves, ötéves vagy kétéves írásokhoz, érvekhez és megmondásokhoz, sokszor kopipészttel lehetne újraközölni korábban írt dolgozatokat, legfeljebb neveket kicserélve. És mintha volnának olyanok, akik nagyjából ezt is csinálják.
De azért pár megjegyzést megérdemel a legaktuálisabb forró pite: a Jobbik sorsa. Lassan másfél évtizede az alap tézisem: a kortárs magyar történelem szempontjából
a legjobb az lett volna, ha a Jobbik egyszerűen nem történik meg.
Persze a Jobbik leginkább reakció egy adott fejleményre, a 2002 utáni MSZP-SZDSZ kormányzatok zsákutcás politikáira, a rögtön 2002-től elszúrt kormányzásra, a 2006-ban az őszödi beszéddel berobbant politikai válságra, az ezzel egy időben fokozódó speciális magyar költségvetési és gazdasági krízisre, a devizahitel-válságra, a végeken széteső államrendre, a minderre rátelepülő, minket legyengült állapotban találó 2008-as gazdasági világválságra és folyományaira.
Oh, hirtelen valami másról kezdtem beszélni, ki is volt hazánk válságba süllyedéséért az első számú felelős? Ja, mintha a 2020-as magyar ellenzék vezető alakja lenne az, tudják, akivel a mai Jobbiknak már nem derogál egyezkedni, egyeztetni, koordinálni a politikát, a választási elindulást.
Szóval volt ez a korai Jobbik, ami a 2010 előtti komplex magyar politikai, gazdasági és társadalmi válságra rátelepedve, a társadalmunkat akkor feszítő ellentéteket, konfliktusokat kihasználva,
össznépi sebeinkben vájkálva fokozta a feszültséget, építette saját népszerűségét.
A válságjelenségek orvoslása helyett azok fokozásán dolgozó, szélsőséges politikáival a társadalmat megosztó és az ország rossz hírét keltő Vona Gábor és akkori társainak is felelőssége az, hogy 2010-re milyen állapotba süllyedt hazánk.