Bejutottak a magyarok a román parlamentbe – mutatjuk az eddigi adatokat
A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szerezte meg a legtöbb szavazatot az 1989-es romániai rendszerváltás óta tizedik alkalommal megtartott parlamenti választásokon.
Meg sem keresték a DK vezetését, és nincs is a vezetők között senki, akiben magától felmerülne, hogy aláírja.
„A magyarországi és az európai közbeszéd jobbra tolódott. Az EU alapgondolatát – ti. nem etnikai alapon, hanem rászorulási alapon támogatnak régiókat az alapokból – aláásó »nemzeti régiók« projektjét ma már nemcsak a kormány, de az ellenzék több pártja is támogatja, arcát adja hozzá. Az »ÍRD ALÁ – a Székely Nemzeti Tanács európai uniós aláírásgyűjtő kezdeményezését« Karácsony Gergely főpolgármester, Fekete-Győr András (Momentum), Keresztes László Lóránt (LMP) is aláírta. Varga Judit igazságügyi miniszter társaságában.
Az LMP mindig közel állt a Fidesz nacionalizmusához, a szakadás után az LMP-ben maradtak pedig különösen, Keresztesnek pedig ez mély meggyőződése. Karácsony az MSZP elnökével együtt volt Kolozsvárott Kelemen Hunornál, és a Párbeszéd is támogatja a »nemzetpolitikát«. A Momentum minden eddigi hivatalos állásfoglalása, programja is a »nemzetegyesítés« talaján állt, kolozsvári alapszervezetet is létrehoztak.
A DK-t viszont nem találom az aláírók között. Ez csak azért történhetett meg, mert nem értesültek az akcióról vagy elvi okai vannak?
Nem vagyok benne a DK vezetésében, és nem tudom, hogy tájékozatlanságból, vagy alapos megfontolás alapján nincs DK-s aláírója a kezdeményezésnek. Szerintem meg sem keresték a DK vezetését, és nincs is a vezetők között senki, akiben magától felmerülne, hogy aláírja. A DK tagsága és választói kétségtelenül támogatja a pártnak a szomszéd országokban élő magyarok kisebbségi jogait és autonómiatörekvéseit támogató, de a kettős állampolgárságot és kiváltképp a választójogot elutasító álláspontját, és nincs oka a pártvezetésnek, hogy ezen változtasson.”