„Az állásunk, a vállalkozásunk, a pénzünk, az autónk, az utazásaink, a nyaralás, a terveink. Ja, és a szüleink! Úristen, majd elfelejtettük, a gyermekeink... És sorolhatnánk. És azt hisszük ez a legrosszabb. De aztán kikerülhetetlenül szembesülünk azzal, ahol az életünkben tartunk, amit nem tettünk meg. Mindannak a valós értékébe, amibe eddig „beleadatuk” magunk. És ha kibírjuk, csak pár percig ott maradunk, ha csak kis ideig nem menekülünk azonnal zenébe, telefonálásba, Youtube-tartalomba, pálinkába, talán észrevesszük azt, ami igazán fontos.
Még szerencse, hogy hosszú ideig tart az önmagunkkal való összezártság. Mert pár napot simán átpihenünk, kiégett aggyal. A következő párat könnyedén áthazudjuk, szokva vagyunk! És nemcsak, ahhoz, hogy nem mondunk igazat magunknak. Hanem, hogy harsányan befelé üvöltve nyomjuk el az őszinteség gondolatcsíráit is, ahogy a durva katonai bakancstalp tiporja el a cigarettacsikk parazsát. Hosszú ideig kell »magánzárkánkban« csücsülni, ameddig saját fényünknek elkezdjük megengedni, hogy beszivárogjon a tudatunkba. Ameddig a korábban is nyilvánvaló igazság sugarai tagadhatatlanná válnak. És derengeni kezd... Hogy változtatni kell!
Érdekes, hogy a klinikai halál tudatosult állapotából visszatért emberek kivétel nélkül megváltoznak. Hirtelen egyértelművé válik számukra, mi a jó és mi a rossz. Milyen döntéseknek milyen következményei vannak. És hogy egyéni felelősséggel tartozunk, hogy rövid életünket szolgálatba állítjuk-e vagy magatehetetlenül hagyjuk, hogy legyen vele valami. És ha akarattal nem hagyjuk szétfolyni, akkor vasmarokkal, csukott szemmel és teli torokkal nem valami guminyulat kergetünk-e?
Érdekes, hogy a jó irányba induló emberek óriási többsége súlyosan traumatizált. Akik életveszélyes baleseteket szenvednek el, akiket a rák korán szembesít a múlandósággal, akik elveszítik családtagjaikat, vagyonukat, és talpra állnak, mind, mind ugyanolyan jó emberek lesznek, mint akik a klinikai halál állapotából megtérve egyszerre látták mérlegen az egész életüket! És felmerül a nagy kérdés? Miért kell megvárni, hogy felcsavarodjunk egy fára, elveszítsük a választott társunkat vagy megtámadjon a rák? Miért csak az után látjuk meg a fától az erdőt? Állandóan azon gondolkoztam, hogyan lehetne az emberek tömegeinek figyelmét a lényegesre, a fontosra irányítani preventíven, előre, mielőtt a szörnyű, életveszélyes fenyegetettség bekövetkezik. Éppen azért, hogy ne kelljen ezt annyi embernek megélni! Hogy ne csak a súlyos veszteségeket elszenvedett kisebbség vigye a hátán a normalitás terheit, hanem sokkal többen legyenek, akik önszántukból, tudatos döntésük szerint, kézben tartott és irányított életet élve – „csak úgy”, „olyanok”...