Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Terjed mostanában egy nagyon komoly félreértés: hogy válság idején össze kell fogni és ezért „nem szabad politizálni”.
Az állításom ezzel szemben határozottan az, hogy éppen ilyenkor kell a leginkább politizálni.
Amiben fegyelmezettnek kell lenni, az az operatív feladatok összehangolt végrehajtása, a közösen elhatározott döntések végigvitele.
Viszont a válságból való kiútkeresés döntően politikai jellegű feladat.
Politikai döntés például az, hogy miként gondolunk védekezni a vírus ellen: alapvetően más politikai döntést hozott Anglia és Hollandia (idősek elszigetelése, fiatalokon menjen végig a betegség) mint például Szlovákia (iskolák, vendéglők bezárása, stb). Természetesen ideális esetben ezek a politikai döntések szakértői vélemények és adatok alapján történnek, de mégis politikai döntések.
Az ellenzéknek tehát nem róható föl, ha alternatív elképzeléseket fogalmaz meg a kormány elképzeléseivel szemben, hanem ez éppen kutya kötelessége.
Ugyanígy: amikor a kormány tegnap bejelentette a válság kezelésére szolgáló gazdasági intézkedéseit: politikai döntést hoz. Megvannak a preferenciái, hogy kit és mit akar óvni (elsősorban a munkahelyeket akarja védeni, helyesen, de nagyjából differenciálatlanul, és kire akarja terhelni a válság költségeit (egyértelműen a pénzügyi szektorra).
Amikor mi a Momentumban azt mondjuk, hogy differenciáltabban kell a kérdést megközelíteni, az alábbi négy pontunk szerint:
1. Állítsuk a gazdaságot az egészségügy szolgálatába
2. A mindennapi élet támogatása
3. Szociális védőháló minden rászoruló magyar számára
4. Segíteni kell a vállalati szektort a munkahelyek védelmében
és ezt részletesen kifejtjük, akkor politizálunk. Nagyon helyesen. Magyarország most rendkívüli helyzetben van. Nincs egyértelműen jó recept - ilyenkor is fennáll az ellenzék felelőssége, hogy minél konstruktívabb elképzelésekkel álljon elő.
Hiszen a politika egyik lényeges feladata éppen az, hogy meggyőzzük az embereket, hogy a mi elképzelésünk jó.
A kormányt az ellenzéktől az különbözteti ugyanis meg, hogy valamikor megnyerte a választásokat. Több felelőssége és több lehetősége van: ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy szükségképpen mindig igaza van.
Sőt, ha tekintetbe vesszük, hogy a 2010 óta tartó rossz kormányzásnak milyen szerepe van abban, hogy Magyarország
1. ennyire kaotikusan reagált a helyzetre (kontraszelekció)
2. ennyire felkészületlen a digitális oktatása 2020-ban
3. az egészségügy ilyen leromlott állapotban van
4. az emberek nagyon jelentős részének EGYÁLTALÁN nincs anyagi tartaléka
akkor arra is gondolhatunk, hogy az ellenzéknek a szokásosnál is nagyobb felelőssége van abban, hogy alternatív programokat fogalmazzon meg.
A tegnapi kormányfői tájékoztatóban megnyilvánuló arrogáns, kommunikációközpontú inkompetencia sajnos hű tükre az elmúlt 10 év kormányzásának.”