„Úgy esett, hogy – Donáth Anna őszinte bánatára – nálunk a irániak voltak az első, kimutatott fertőzöttek. Nagy nehezen összefogdosták és karanténba zárták őket, ahogy kell, ám ez nekik nem tetszett, ők bulizni akartak. Több éve orvostanhallgatók voltak az érintettek, ami aztán felveti annak a kérdését is, hogy vajon mi a fenét tanultak eddig a leendő szakmájukból, illetve hol tarthatnak a tananyaggal, ha az alapvető járványügyi szabályokkal sem voltak tisztában.
A karanténban aztán kissé elengedték magukat és székeket dobáltak, ordítoztak a személyzettel; összefoglalóan: randalíroztak. Ennek logikus és jogszerű következményeként, a karantén lejárta után, annak rendje és módja szerint kiutasították őket az országból. Az ügy nagy port vert fel, és az emberi jogok világító, sorosista fáklyája a Helsinki Bizottság megfellebbezte a döntést, így most bírósági eljárás vár rájuk, aminek értelmében nem kellett elhagyniuk az országot, itt maradtak nekünk, amiért egy ország hálás a jeles szervezetnek. Mi sem hiányzik jobban a lakosságnak, mint néhány balhés iráni.
Mondhatnók, velük vagyunk csak teljesek.
Elnézve a magyar bírósági gyakorlatot, egyáltalán nem leszek meglepve, ha úgy döntenének: nem lehet kirúgni őket. Miután még a kórházi kosztot is kifogásolták, mi több, le is fényképezték (nem piláf volt), könnyen lehet, hogy kártérítést is megítélnek nekik, az igazság nagyobb dicsőségére. Hiszen el kellett szenvedniük a magyar ellátási viszonyokat, holott például otthon, a távoli vadregényes Iránban sokkal jobb ápolásba részesülhettek volna. Az irániak viszony a járványhoz, amúgy meglehetősen radikális, egy kórházat fel is gyújtottak, nyilván a sterilitás elérése érdekében. A mi irániaink idáig szerencsére nem jutottak el, talán mert rendőrt vezényeltek a karanténhoz.
A Helsinki Bizottság véleménye szerint: »A veszélyhelyzetben sem korlátozható az ártatlanság vélelme, és senki sem küldhető vissza olyan helyre, amely számára életveszélyes lehet. Ezek az alapjogok mindenkit megilletnek, jóban-rosszban, egészségben és betegségben egyaránt.« Ezt Pardavi Márta, (Judith Sargentini magyar hangja) nyilatkozta. Arról nem tett említést, hogy vajon miért lenne „életveszélyes” az impulzív természetű irániak számára saját hazájuk, melynek nyilván büszke és öntudatos polgárai.