„Feltehetjük a kérdést, a német ARD csatorna vajon csak egy botrányos esetet dolgozott fel vagy Magyarországot is kellemetlen helyzetbe akarta hozni azzal, hogy tényfeltáró dokumentumfilmet készített a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) magyar elnökének, Aján Tamásnak a gyanús ténykedéséről. Ne feledjük, az orosz sport elleni átfogó vizsgálat is az ARD dokumentumfilmjével kezdődött. A mostani esetben ráadásul talán a kelleténél nagyobb hangsúlyt kap egy mellékszál, nevezetesen a Magyar Antidoppingcsoport (MACS) szerepe.
A szervezetet azzal hozzák hírbe, hogy túl sok megrendelést kapott az IWF-től, továbbá a nyilván amúgy feddhetetlen moldáv válogatott sportorvosa azt állítja, hogy a MACS munkatársai megvesztegethetők. Tegyük tisztába a dolgot, nem a magyar szervezet felelőssége, hogy bizonyos sportolókat milyen gyakorisággal vizsgálnak, hiszen az ellenőrzés mindig megrendelésre történik.
Természetesen elgondolkodtató, hogy miért éppen a MACS az IWF első számú partnere, de ez a tény önmagában semmit sem bizonyít. S persze erősíti a sztorit, hogy ez is magyar, az is magyar, s hát Magyarország sem közkedvelt szereplője a globális politikai erőtérnek. Mégse vigyük el ebbe az irányba az ügyet, amely az ARD sugallata, sőt vádja szerint arról szól, hogy egy befolyásos sportvezető milyen despotikus eszközökkel irányít egy nemzetközi szövetséget, s a hatalma fenntartása érdekében még a doppingellenőrzés manipulálásától sem riad vissza.
Ki is valójában Aján Tamás? Ezt bizony sokan szeretnék tudni. Egy még csak középfokú sportmúlttal sem rendelkező sportvezető, akit a hatvanas években »megmagyarázhatatlanul« egyszer csak kiemeltek a honi közegből, egészen a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkári székéig repítettek, s aki fényes nemzetközi karriert is befutott, hiszen tagja volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, sőt a roppant befolyásos Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) irányítótestületében máig ott ül.”