Filozófusként, íróként és esztétaként, anglikán kántorként és zeneszerzőként, példás férjként, családapakánt és barátként emlékezünk Roger Scrutonra. Talán a legmeghökkentőbb módon, több mint negyven könyv szerzőjeként olyan egymástól gyökeresen különböző területekben való elmélyülésről tett tanúságot,
mint Spinoza és a Metallica, esztétika és környezetvédelem, vagy éppen a borok világa és a politikai filozófia.
Óriási terhet ró szellemi örököseire, akiknek az a feladat jutott, hogy ezt a fantasztikus civilizációt, benne egyedi nyelveinket, kultúráinkat, vidékeinket, biodiverzitásunkat és nemzeteinket átmentsék a jövőbe.
De készen áll-e a Sir Roger által képviselt, szívünknek oly kedves konzervativizmus, ez a „fura jelenség” – ahogy Orbán Viktor fogalmazott néhány hete a Sir Roger számára átadott Magyar Érdemrend kitüntetés méltatójában – e nemes feladatra? Ervin Schrödingert parafrazeálva: nem kellene újat gondolnunk mindarról amit Sir Roger „láttatott” velünk?
A konzervativizmus eszmerendszere, annak ellenére, hogy bőséges teret ad mind az absztrakciókon, mind az anyagi konkrétumon túli valóság felfogására, nem olyan, mint a többdimenziós valóság kétdimenziós lekepézése? Nincsenek tán a metafizikai alapjai, karteziánus/kantiánus, valamint a tomista/neo-tomista filozófiai antropológiái megkérdőjelezve – nem is új filozófiai eszmék, hanem például, a globális pénzügyi rendszer, a géntechnológia és a mesterséges intelligencia által? Nem kellene netán kidobnunk Kantot és az analitikus filozófiát, visszatérve a hegeli történelembe,
hogy megőrizzük mindazt a szépet, igazat és jót, amit, részben neki is köszönhetően önmagunkban felfedeztünk?
Azt, amiről csak akkor szerzünk tudomást, amikor már majdnem késő; de ami, ha elveszik, talán a civilizációnk lényege veszik el? Az a lényeg, amitől értékesnek, a jövő számára megőrzendőnek gondoljuk magunkat, hazánkat, tájainkat éltető kultúránkat?
Ezért Sir Roger emlékezetéért, magunkért, az őseinkért, gyermekeinkért, barátságainkért és közösségeinkért, a bolygónk fantasztikus biológiai sokszínűségéért vegyük át szelleme égő fáklyáját – és tegyünk meg mindent, de tényleg mindent, hogy a jövőnk egy a kultúránkat, családjainkat, vidékeinket, egyszóval az Életet jobban szolgáló hely legyen!
Nyitófotó: Földházi Árpád