de tételezzük fel az abszurd képtelenséget, tekintsük elméletileg az ilyen fokú naivitást megbocsáthatónak és ismételjük el a mantrájukat: nagyon távol voltak a valódi eseményektől, nem láthatták, valójában mi történik, megtévesztette őket a propaganda.
Aztán halkan és zárójelben tegyük hozzá, hogy aki náciszimpatizáns volt és utóbb, a világháború végén ugyanezekkel a szavakkal védekezett, no, velük valahogy kevésbé voltak elnézőek. Nekik kötelezően felrótták mindazokat, amiket valamilyen furcsa véletlen folytán a lelkes vörösöknek egyszer sem. És lehetett az ember Knut Hamsun, Ezra Pound vagy akárki, nekik nem járt ugyanaz, mint Brechtnek, Sartre-nek vagy akárcsak egy mezei komcsinak.
Nyugat-Európa a létező, tomboló és romboló kommunizmust soha nem tapasztalta meg,
csak nyammogó művészek elmélkedtek és alkottak annak ideológiája mentén, és ezért gyakorlatilag mindig nagy ívben ejtettek arra, hogy Kelet-Európának mi is erről a véleménye.
*
Amikor a szovjetek megszállták az országot és Magyarország államisága megszűnt, onnantól fogva legitimációval semmilyen mértékben sem rendelkező magáncsoportosulások állapították meg, hogy mi legyen az ország sorsa. Ugye nem sokat kell azon morfondíroznunk, hogy beismerjük, mondjuk a debreceni kormánynak a világon semmiféle döntési jogköre nem lehetett volna.
De elég az hozzá, hogy onnantól fogva mindenki előtt teljesen nyilvánvalóvá vált, mi is ez az egész. Nem lehetett többet szemeket forgatni és mismásolni, itt állt előttünk ez a szörnyszülött, amit bolsevizmusnak neveztek. És az elvtársak nem visszakoztak. Ők a földi poklot akarták Magyarországra szabadítani. Pontosan tudták, miről szól ez az egész, és csak a döbbent civilek voltak azok, akik még a küszöbön állva sem hitték el, hogy mindez itthon is megtörténhet.
Minden egyes bolsevista tudta, hogy
amit akarnak, az nem egy szép és igazságos jövő,
nem a társadalom „megjavítása”, és végképp nem a nemzet sorsáért való, pozitív tenni akarás, hanem rombolás, felforgatás, gyilkolás. Mindegyikük tudta, azok is, akiket mi az elmúlt évtizedekben valamiért magasabbra, többre tartunk. Például az a Nagy Imre is, akiről itt és most többet nem akarok beszélni, mert szóltam róla eleget, de 1945-ben, Moszkvából visszatérve, belügyminiszterként a magyarországi svábság kitelepítésének ügyében azon nyomban letette a bélyegét. És nem mentség, hogy más is ezt tette volna, mert ezzel az ’56-os Kádárt is felmentjük. Nem mentség, hogy más rosszabb lett volna, mert azzal szintúgy Kádárt mentjük, de akár Benest is. Hát rosszabb mindig lehetett volna, nem igaz? Ők voltak akkor döntési pozícióban, ők a bűnösök.