Miért és hogyan demokratizáljuk a gazdaságot?

2019. szeptember 04. 07:48

Egyik megoldás a szövetkezetek támogatása: mindig valahogy a szovjetrendszerhez kötik, pedig Nyugat-Európában hatalmas kultusza van.

2019. szeptember 04. 07:48
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Mérce

„A megújulóban lévő baloldalnak nagyon konkrét tervei vannak a gazdaság demokratizálására. Az Egyesült Államokban a társadalom 71%-a azt mondja, hogy a gazdasági rend nem neki dolgozik. Elisabeth Warren szenátor, demokrata elnökjelölt terve szerint az egymilliárd dollárnál nagyobb bevételű részvénytársaságoknak új, a szövetségi kormány által jóváhagyott kartát kellene elfogadtatniuk, mely figyelembe veszi a munkások, a közösség és a Föld érdekeit is.

Alexandria Ocasio-Cortez radikális demokrata kongresszusi képviselő Zöld New Dealje akár 10 millió új munkahelyet is teremtene az államilag finanszírozott hőszigetelési és más fenntarthatósági projektnek köszönhetően.

Nagy-Britanniában Margaret Thatcher privatizációs hulláma látványosan csődöt mondott. A Legatum nevű piaci fundamentalista think tank 2017-es felmérése szerint a britek többsége visszaállamosítana mindent: 83% a vizet, 77% a gázt, 76% a vasutat, 66% a hadiipart és 50% még a bankokat is. Az utóbbi bizony nem elképzelhetetlen: az Európai Unióban a banki eszközök 20%-a ma is állami bankok kezében van.

A brit munkáspárt Inkluzív Tulajdoni Alap (Inclusive Ownership Fund) terve szerint minden 250-nél több embert foglalkoztató cég tulajdonjogának 1%-át évente át kellene adnia egy inkluzív tulajdoni alapnak, melyet a munkások tulajdonolnak. Így ők döntéshozókká válnak, és természetesen osztalékban is részesülnek. Idővel pedig munkavállalói tulajdonba mennek át a nagyvállalatok.

Szintén fontos lehetséges megoldás a szövetkezetek támogatása. Magyarországon ez kevésbé ismert forma, még mindig valahogy a szovjetrendszerhez kötik, pedig Nyugat-Európában hatalmas kultusza van. A spanyolországi Mondragon szövetkezetnek például 80 000 tagja van, és 12 milliárd euró árbevételt produkál évente!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
u.cserkész
2019. szeptember 04. 19:08
Zoltán! Boldogult ifjú koromban a szomszéd telken levő tsz-iroda udvarán még 9 órakor is azon vitatkoztak, hogy ki hová menjen dolgozni. Amúgy demokratikusan. Korábban, még magángazda korukban az emberek már 5-kor kint voltak a földjeiken.
brekker
2019. szeptember 04. 18:54
Hát hülyékkel, és mindenféle etikus látszatmegoldásokkal nem fog menni. Pedig csak azt az egy, néhány évtizedes, szerencsétlen cikkelyt kéne kivenni a törvényekből, hogy az állami jegybank nem finanszírozhatja kamat nélkül, közvetlenül az államot. Meg egyáltalán ezt az államadósság témát kéne rendbe tenni, nem aranyalapú a mai pénzügyi rendszer, mindenkinek nyomtassa ki a jegybank amivel tartozik az állam, és többé nincs államadósság, ahogy nincs is szüksége az államnak hitelfelvételre. Amelyik állam külföldi pénznemben vett fel hiteleket, az úgy járt, hogy kimarad a játékból néhány lépésre, nekik a külföldi deviza az aranyalapjuk. Ha az állami jegybank finanszíroz valami hülyeséget, akkor gyengül az árfolyam, és emelkednek a piaci kamatok, és ekkor a jegybank, állami kényszer nélkül (nem kellene arra figyelnie, hogy minél kisebb legyen az állam adósságszolgálata) valóban be tudná tölteni a feladatát, a kamatok menedzselését. A jövedelemelosztás igazságtalanságával ez úgy függ össze, hogy megszűnne a biztos menedék államkötvény, miközben a kormányzat-jegybank által állandóan bepumpált új pénz a megtakarításokat folyamatosan koptatná, aki nem szeretné, hogy reálértékben fogyjon a pénze, az kénytelen lenne beszállni valamiféle vállalkozásba.
gacsat
2019. szeptember 04. 12:50
Sehogy. A gazdaság sem demokratikus dolog.
__Y__
2019. szeptember 04. 12:11
Van a bal ,attól balra a szélsőbal , attól balra pedig Pogátsa Zoltán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!