„Összeálltak Olaszországban a kormányzásra a politikai előéletük szerint tüzet és vizet jelentő grilloista ötcsillagosok és baloldali PD, és így Salvininak a választások kiírása esetén a kis jobboldali Olasz Testvérek párttal együtt elérni vágyott parlamenti többségi álma elúszni látszik. Ha ez a tűz/víz koalíció kitart, akkor 2023 végéig az olasz kormányzat sorsa eldőlni látszik, és a Salvinival nem különösebben szimpatizáló baloldali itthoni és külföldi sajtó most mint szimpla »lúzert« kezeli a kormánybuktatást előidéző volt belügyminisztert, aki »elgaloppírozta« magát számításaiban. Tény, hogy Salvini nem erről álmodott, amikor meglépte az Ötcsillaggal a kormánykoalíció felmondását, de ha Olaszország földrajzi adottságait a szemünk elé kapjuk, és hideg szemmel próbáljuk meg felmérni a várható olasz politikai fejleményeket, akkor nem feltétlenül kell rögtön temetni Salvinit.
Az összes mérvadó szervezet számításai szerint az Afrika felől beözönlésre váró sokmillió migráns száma csak növekedni fog Olaszországgal szemben a következő hónapokban és években is, és Salvini migránsellenes intézkedéseivel szemben álló PD most már kormányra kerülve felhúzhatja az eddig lezárt sorompókat. Nem is tehet mást eddigi ellenzéki követelései alapján. Salvininak és a Liga parlamenti képviselőinek így csak kényelmesen hátra kell dőlni az ellenzéki padsorokban, és ami már eddig is vitte felfelé népszerűségüket a kormányon a következetes migránsmegállító intézkedéseikkel, az most turbófokozatba kapcsolva villámgyorsan az egyedüli kormánytöbbségüket is meghozza számukra.
Csak fel kell karolniuk az olasz emberek többségében már eddig is tomboló elégedetlenséget a jogvédelemnek álcázott európai migránsbehozatallal szemben – melynek közvetlen érintettje éppen Olaszország –, időközönként kivont karddal körbejárni az országot és a városokat, és az amúgy is elfogyóban levő Ötcsillagosok illetve a migránsbehozatalért közvetlenül felelős PD minipártokká zsugorodása borítékolható. Mindezek pedig a Liga elsöprő győzelmét hozhatják a következő parlamenti választásokon. De nemcsak e központi probléma miatt borítékolhatók az új koalíció borús kilátásai, hanem a politikai értékeik polárisan szembenálló jellege miatt is. Az összefogás hírére a PD-ből kilépett egyik pártalvezér, Carlo Calenda így kommentálta lépését: »Az ok egyszerű: azt hiszem, hogy a demokráciában megállapodásokat tudunk kötni azokkal is, akik eltérő nézetekkel rendelkeznek, de soha nem azokkal, akik ellentétes értékekkel rendelkeznek. Ilyen az M5S. Olyan sokszor magyaráztuk meg szavazóinknak ezeket az okokat, hogy itt nem érdemes megismételni őket. Nem lesz sem öt, sem 10 általános pont, amely megváltoztatja a képviseleti demokrácia felszámolására született ötcsillagos személyek természetét, akik az ország legrosszabb anti-politikai impulzusaival rendelkeznek.«