Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Aki volt katona, tudja a cím az általános jó tanács, sőt, majdnem utasítás a kezdő honvédeknek, az első éleslövészeten, és persze a már haladóknak is az összes többin.
„A céltábla alsó szélét, közepét kell megcélozni, ha tízes találatot akar elérni a próbálkozó. Ez olykor sikerül, olykor nem. Nekem, bevallom, nem sikerült, összesítésben még huszonhetet sem lőttem, ellenben Sajtos honvédnak igen, pedig neki erősebb szemüvege volt. Később persze kiderült a turpisság, miután két nap jutalomszabadságra utazott, vidáman közölte velünk, azt se tudja hova lőtt, de amikor kiment a lőlapért, a sértetlen felületre a tollával gyorsan „lőtt” magának egy érintő tízest és két kilencest, és nevetve ránk hagyta a takarítást.
Nos valahogy így dolgozik azoknak az intézeteknek a nagy része, amelyek előrejelzéseikben a magyar gazdaság teljesítményét nem akarják eltalálni. Tudják, hogyan kellene lőni, azaz mi a módszertan, de rendre alálőnek a valóságnak. Ősszel aztán összeszedik magukat és egyre pontosabb lőlapokkal jelentkeznek. Idei teljesítményük nagy része is gyenge eredményeket mutat, annak ellenére, hogy már tavaly és előtte is rendre mellélőttek becsléseikben a GDP-adatoknak. Pedig a magyar gazdaság bővül, a tavalyi éves GDP-növekedés öt, az idei első negyedév pedig még annál is jobb, 5,2 százalékos volt. Az idén a lendület kissé csökken, a jegybank az év egészére – a visszafogott európai konjunktúra miatt, ami az év második felétől érezteti hatását – 4,3, 2020-ra pedig 3,3 százalékos GDP-növekedéssel számol.
Persze a cél ismert, mindig az unió átlagánál két százalékponttal nagyobb gazdasági bővülést kell elérnünk. Ehhez a kormány minden tőle telhető segítséget megad, a héten például a májusban bejelentett gazdaságvédelmi akcióterv két intézkedése is hatályba lépett. Az egyik az adóelőleg-feltöltés eltörlése, ami az átlagembernek talán nem sokat mond, ám ha hozzátesszük, hogy ez a lépés negyvenezer vállalkozásnak hoz könnyebbséget és azt jelenti, hogy a cégek mintegy százhetvenmilliárd forinttal öt hónapig tovább gazdálkodhatnak, akkor már más megvilágításba kerül az intézkedés. Úgy is felfogható, mint egy rövid távú, de kamatmentes kölcsön, amiről az állam lemond, ha úgy tetszik, a kamataival együtt.
A másik intézkedésnek köszönhetően még több beruházás jöhet létre Magyarországon. „Forintosítva” ez azt jelenti, hogy a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó fejlesztési adókedvezmény-jogcím értékhatára ötszázmillió forintról a kisvállalatok esetében háromszáz-, a középvállalkozások esetében négyszázmillió forintra csökken. Az intézkedés hétezer kis- és középvállalkozásnak jelent könnyebbséget. Egyelőre, mert 2022-ben már ötven- és százmillió forint lesz a beruházási értékhatár, amely után igénybe vehető az adókedvezmény, és ezzel még többen élhetnek.
És ez csak két pont a tizennégyből, a többi pont tucatnyi hatása még kiegészíti ezt. És ezt mind számításba vehetnék a kormány cselekedeteiben és prognózisaiban nem bízó GDP-előrejelzéssel foglalkozó cégek, intézetek, ráadásul most nem is kellene eltalálniuk az öt százalékot, elég lenne, ha előrejelzéseik 4,3 százalékig hordanának, nem kellene csak úgy lövöldözniük a vakvilágba. Hiszen minden adott a jó találati arányhoz, az alsó széle, közepe is ismert, Sajtos honvédet pedig nem kell utánozniuk, már csak azért sem, mert a kormány legújabb adócsökkentő intézkedései több mint ötszázmilliárd forintot hagynak a családoknál és a vállalkozásoknál, amelynek biztosan lesz pozitív hatása a GDP bővülésére. Másrészt azért, mert a 13+1 pontos gazdaságvédelmi akcióterv minden jel szerint telitalálat.”