A Mandiner szerzőinek cikksorozata Kádár János halálának 30. évfordulóján
***
A szünetben bejött a termünkbe egy felsőbb éves srác, és megkérdezte, hogy akar-e valaki KISZ-tag lenni.
Senki sem jelentkezett, és ezen láthatóan ő sem lepődött meg.
Más idők voltak ezek már: nem tudhatta, hogy a Fidesz néhány héttel korábban már beelőzött, amikor a gödöllői blueskocsma piszoárjában egy Éder Tamás nevű végzős agronómus megdumált minket, hogy támogassuk majd a fiatal demokratákat.
Tizenhat éves voltam és részeg, ráadásul Lőrincz Kareszék zenéje a hangfalakból rendesen elnyomta a pisilő fideszes érveit, mégis tudtam, hogy bár egy kicsit késői órában, de beléptünk a történelembe.
Lokálpátriámban, Gödöllőn nem volt nehéz ezt érezni akkor: a város (rendszer)váltólázban égett, az MDF-nek sikerült visszahívnia a térség kommunista országgyűlési képviselőjét, Cservenkánét, és az első időközi választáson – negyven után az első szabadon választott képviselőként – az ellenzék jelöltje, Roszík Gábor bekerült a parlamentbe. A helyi ellenzék több arca az elő- és utózmányokat – sok bor mellett – nem másnak, mint a város párttitkárának, Herczenik Gyuszi bácsinak a lakásán vitatta meg, a konyhában. Ez lehetett a panel-forradalom:
a panellakások mélyén temérdek kis ellenzéki kör ásta a kádárizmus sírját, verbálisan.
Hallgatták Cseh Tamást és olvastak a sorok között, mindenki értette, mit jelent Bereményi szövege: „csak tíz év múlva ne ez a dal legyen!”.
Néha megjelent nálunk faterom gyerekkori barátja, Lánczky Laci is, izgatottan szervezte Budapesten a KDNP-t, és hasztalan fűzte felmenőmet az ebben való aktív részvételre.
Kevesen akartak politikusok lenni, viszont mindenki politizált. Apáméknak volt egy totózós körük, hetente összejártak kitölteni a szelvényeket, de persze, míg x-re kihozták a Bari-Lecce meccset meg a többit, záporoztak a Kádár-viccek, rezegtek a falak a röhögéstől. Szabadnak érezték magukat, ahogy barátok közt, fesztelenül tudtak nevetni Bástya elvtárson, a szovjet vívmányokon és a kapitalista rendszert természetesen toronymagasan verő magyar valóságon.
A kapitalista rendszert várható összeomlása előtt én is láthattam, ahogy szüleim ‘88 telén Moszkviccsal kivittek Bécsbe, hogy egy barátommal együtt gitárokat vásárolhassunk a Mariahilferen. Visszafelé a fagyban hajnalig álltunk az autósorban, a vámosok semmit nem bíztak a véletlenre. Fél évvel később még plasztikusabb láthattam a két világ közötti különbségeket: öt barátommal tíz napot töltöttünk Berlinben, a Fal leomlása előtti utolsó nyáron. A magyarok a világútlevéllel már átléphették a határokat, így a Friedrichstrassénál át tudtunk szállni a Nyugat-Berlinbe tartó metrószerelvényekre.
Napokig ezt csináltuk, ingáztunk a két világ között,