Mindeddig sajnos elkerülte a figyelmemet a Bozóki Andrással készült, 24.hu-s nagyinterjú. Pedig kár volt, hiszen nincs is jobb olyasvalakitől hallani egy politikai közösség titkainak megfejtéseit, aki azért távozott abból a közösségből, mert nem sikerült a komcsik tervét többedmagával végrehajtania és balra kormányoznia annak idején a Fideszt.
Ezt szolgálta annak idején az egész, Fodor-féle próbálkozás, de hát nem jött össze. Van ilyen. Azóta kell ezektől a régi arcoktól meghallgatni az „igazi” Fideszről szóló megállapításokat, Ungár Klárától Szelényi Zsuzsáig. És persze Bozókitól, aki Gyurcsány egykori minisztereként megbízhatóan regélhet a hőskorról. Elvégre egy csalódott, annak idején is inkább szabad demokrata érzelmű – alapítója is volt a Hálózatnak –, totálisan baloldali szereplőtől ez biztosíték az objektivitásra.
Érdemes ezért egy-egy érdekes részletet kiemelni az interjúból.
„A Fideszben az első perctől riválisként tekintett Fodor Gáborra [mármint Orbán], de csak 1993 őszén számolt le vele, mert addig Fodor népszerűbb volt nála. Taktikusan alkut kötött vele arról, hogy megtartja a pártelnöki posztot, Fodor pedig legyen választmányi elnök. Ezek után az 1993 tavaszi kongresszus Fodor támogatásával Orbánt emelte pártelnöknek, ám fél évvel később, a választmány megújításakor Szájer József is indult az ottani csúcspozícióért, s nyert is, miután az időközben megerősödő Orbán őt javasolta a tisztségre. Ezzel Fodor kigolyózva. Ügyes.”
Inkább azt mondanám, ügyes ferdítés. Fodor egy pillanatra sem volt népszerűbb Orbánnál, maximum azokban a körökben, amelyek amúgy is a Hálózathoz, illetve az SZDSZ-hez húztak. Fodor Gábor persze a párt egyik legismertebb figurája volt, ez nem vitás, de még azt sem mondhatnánk, hogy a taktikai döntésekben hasonló szerepet vitt volna, mint Orbán, mert az a kezdetek kezdetétől az Orbán-Kövér-tandem kezében volt.
Fodor inkább elhitte, hogy népszerűbb, mint Orbán, és szépen bele is bukott ebbe az elképzelésbe.
Ahogy szerencsére a Demokratikus Charta boszorkánykonyhán megalkotott balratérítési kísérlet is.
„A 2014-es választási győzelem után számos fideszes óvatosan arról kezdett beszélni, hogy ideje megnyugodni, egyezzünk ki a megrogyott ellenzékkel. Ám Orbán az övéi körében konkrétan betiltotta azt a szót, hogy konszolidáció, és azt mondta: gyerünk tovább előre. Csakhogy lehetetlen mindig rohamozni, minden rendszer kifárad egyszer, Napóleont is megállították. Ráadásul olyan egész egyszerűen nincs, hogy egy tízmilliós ország politikusa legyen Európa erős embere. Az unió nem azonos az agonizáló államszocializmussal, ez már az a szint, ahol Orbán kénytelen meghátrálni. Fejet hajtott Angela Merkelnek s most Manfred Webernek is. Megjegyzem, Trumpot viszont csodálja, annak ellenére, hogy nem fogadta őt a Fehér Házban.”