Mózes Szabolcs (Pozsony) írása
Három cikluson át folyamatosan két képviselője volt a felvidéki magyarságnak Brüsszelben, most egy sem lesz. Nagyot bukott a kormánykoalíció, győztek a liberálisok.
*
Felvidéki magyar szempontból a legrosszabb forgatókönyv valósult meg a szombati EP-választáson: sem az MKP, sem a Most-Híd jelöltje nem nyert mandátumot. Az ok nem csak a megosztottságban keresendő, ami
a magyarság csökkenő lélekszáma miatt egyre nehezebbé teszi az 5%-os bejutási küszöb megugrását,
de a vártnál nagyobb országos választási részvételi arány is.
A magyar politikusok korábban az EP-választások során a jobb mobilizációból – és a rendkívül alacsony részvételből – tudtak profitálni. A magyarság kb. 9-10%-os részaránya mellett 2004-ben az akkor még egységes MKP 13,2%-ot ért el, ami a legmagasabb magyar eredmény országos választáson. 2009-ben úgy lett 11,3%, hogy már jelentős feszültségek voltak a párton belül, 2014-ben pedig az MKP és a Híd együttes eredménye 12,4% volt (az MKP akkor másfélszer jobb százalékos eredményt el, mint az előtte és utána következő hazai parlamenti választáson). Ez minden alkalommal két mandátumot ért a 13-ból.
Ezúttal nőtt az országos részvétel (13,1-ről 22,7%-ra), ami még mindig a legalacsonyabb szint az EU-s tagországok között, ám ami fontosabb: a növekménnyel Dél-Szlovákia nem tartotta a ritmust, így a fegyelmezettebb választóbázis az MKP esetében már nem volt elég a küszöb megugrásához (4,96%). A párt külön tragédiája, hogy hajszálnyi hiányzott a sikerhez, 355 szavazat választotta el őket a mandátumszerzéstől.
A kormánypárti Most-Híd eredménye katasztrofális,
a 2,59%-os eredmény messze a leggyengébb a párt tízéves története során. A kudarc oka elsősorban a párt 2016-os toxikus koalíciókötésében keresendő, ami felgyorsította a Most-Híd belső kiüresedését is.
Liberális győzelem
A választás nagy győztese a Progresszív Szlovákia (PS) és a Spolu (Együtt) koalíciója, amely 20,1%-kal győzött. Az egyértelműen dominánsabb fél a másfél éve alakult PS. Értékrendjét tekintve egy Szlovákiában teljesen új párttípust jelenít meg. A korábbi szlovákiai liberális formációk ugyanis csak gazdasági téren voltak liberálisak (kis állam, egykulcsos adó, alacsony szociális transzferek), a kulturális-etikai kérdésekre nem fektettek nagy hangsúlyt, ám a PS-nél fordított a helyzet. Erőteljes eurooptimista programja mellett a balos kulturális témákat is felkarolja és gazdasági programja sem neoliberális. Az ellenzéki konkurencia általában balliberálisként címkézi meg őket.