2019. május 7-én a Demokratikus Koalíció néhány képviselője – gondolom, figyelemmel a céldátumra és az élesedő kampányra – parlamenti előterjesztést nyújtott be az Országgyűlés elnökéhez „Egyes törvényeknek az Európa-nap munkaszüneti nappá történő nyilvánításával összefüggő módosításáról” címmel. Részlet az indoklásból: »A kormányfők 1985-ös milánói találkozójukon elhatározták, hogy ez a nap legyen „Európa-nap” mely minden tagország minden állampolgárához szól. Ezen a napon az uniós intézmények megnyitják kapuikat a nagyközönség előtt. A nyílt nap célja, hogy a polgárok betekintést nyerjenek az európai uniós intézmények munkájába. A törvényjavaslat – e nap munkaszüneti nappá nyilvánításával – az Európa-nap méltó megünnepléséhez járul hozzá.«
A gondolat aktuális, a szándék nemes. A közeli megvalósulás esélye – tekintettel a parlamenti erőviszonyokra is – viszont igen szerény, és ezért úgy érzem, hogy sokkal előbb lesz munkaszünet Nagyboldogasszony napján vagy december 24-én, mint az Európa-napon. De ha – valami kontinentális szintű politikai földcsuszamlás következtében – május 26. után rövid időn belül megalakulhat a DK által (is) erőteljesen favorizált Európai Egyesült Államok, akkor nem lesz akadály, és valamennyi tagország örömmel támogatni fogja a május 9-i munkaszüneti napot, ezzel is emléket állítva Robert Schumannak és nagy ívű terve megvalósulásának.
Nem vagyok az új munkaszüneti napok beitatásának lelkes pártolója, ellenkezőleg: általában elutasítom az éves munkaidőalap nem szakmai alapon történő változtatását, főleg annak rövidítését. De most kivételt teszek, mert hatalmas a tét, és történelmi a kérdés. Vajon Magyarország a következő évtizedben megbecsült és teljes jogú tagja lesz-e az európai népek integrált közösségének, vagy sem? Ha igen, akkor – istenuccse – jöjjön a DK javasolta munkaszüneti nap (kerül, amibe kerül), de ha szégyenszemre (megint) partvonalon kívülre kerülünk, akkor engem abszolút hidegen hagy, hogy melyik nap a fizetett ünnep, és melyik nem. De addig is bízzunk az egységes és együttműködő közösség erejében, sikerében. Hajrá Magyarország! Hajrá Európa! Éljen Május 9.!”