A szerző Bedő Imre, közgazdász, a Férfiak Klubja (www.ferfiakklubja.hu) alapítója.
Van, ami egyik helyen gyógyír, a másikon meg betegség. Javaslatok érkeznek nyugatról. Hogy hogyan éljünk, miként neveljük a gyermekeinket, hogyan ismerkedjünk, miként szólítsuk egymást, miről beszélgessünk és miről ne. Lassan életünk minden mozzanatára kapunk egy javaslatot. Mi több, törvényt. Mert ha nem úgy teszünk, akkor a legkevesebb, hogy mi és felmenőink hetedíziglen szégyellhetjük magunkat.
Ezek a javaslatok egy teljesen más „kultúrából” érkeznek és válnak törvénnyé, mire ideérnek. A multikultúra termékei, amelyek számunkra nemhogy idegenek, de sokszor érthetetlenek is. Valóban nekünk is alkalmazni kell ezeket a szabályokat? Segít ez rajtunk? Megold valamilyen problémát vagy csak újabbakat generál?
Gondolkodjunk együtt!
Vegyünk egy egyszerű életmozzanatot. Ahhoz, hogy boldogulhassunk az életben, sokunk családot alapítana. Ehhez elkerülhetetlenül szükséges a férfi és a nő megismerkedése. És itt már bele is ütközünk egy megkerülhetetlen problémába. A mi keresztény kultúránkban a kezdeményezés a férfi dolga. Az udvariasság, az önmérséklet is. De az ostrom is. Hogy azért egyből nem adom fel, bizonyítanom kell a nőnek, hogy komolyan gondolom. Ebbe sok minden belefér a bemutatkozástól kezdve a bókon, meg a flörtön át a viccig, és még sorolhatnánk. Éppen a közös kultúránk teszi, hogy egyik fogalom sem szorul magyarázatra.
Tudjuk, minek hol van a határa, meddig lehet elmenni.
A nők is megtanulják, hogy meddig engedik a férfit, mikor állítják le átmenetileg. Vagy végleg.
De mi van nyugaton, például az Egyesült Államokban, Kanadában, ahol a később máshova is átterjedő „törvények” születnek? Ahol a legkülönbözőbb kultúrájú emberek keverednek, ahogy arrafelé nevezik, „gyümölcssalátává” (fruit salad), azaz multikultivá?
Korlátozzuk a kérdést csak erre az egy mozzanatra: hogyan ismerkedjen férfi és nő? Amikor az egyik kultúrában a férfi nem nézhet a nőre, a másikban a nő a férfire, az egyikben nem láthatja az arcát, a másikban meztelenség szabadsága egyenesen jár, az egyikben nem foghatnak kezet, a másikban „kölcsönös beleegyezéssel” bármit tehetnek egymással. Amikor mindegyikben mást jelent a tolerálható „nyomulás” mértéke, az egymásra mosolygás, a kacsintás, az érintés. Amikor egymás iránti tisztelet kimutatására az egyik meghajol, a másik szemlesütve lefelé néz, a harmadik nem szólal meg, míg a negyedik épphogy elmondaná, maga elé engedné vagy éppen kezet csókolna.
Amikor az egyik kultúrában a kimondott nem végleges, a másikban meg azt jelenti: talán.