Reaktorszag

2019. május 02. 11:26

Jelképerejű szó: Csernobil. A belorusz Nobel-díjas írónő szerint felülmúlja Kolimát, Auschwitzot. Mert ma is aktuális. És aktuális lesz még 48 ezer évig…

2019. május 02. 11:26
B. Varga Judit
Látószög blog

„Nem tudhatjuk, hogy 150‒200 év múlva mire emlékeznek déd- és ükunokáink a XX. századból. Érdekes lesz-e itthon még valakinek a Gulag, a hazai kényszermunkatáborok, Recsk, Tiszalök vagy Dachau, az első, vagy a legismertebb, ma még legelborzasztóbb koncentrációs megsemmisítő- és munkatábor, Auschwitz? Azt viszont a »8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás« nemzedékeként minimális hibaszázalékkal megjósolhatjuk, hogy az HBO ötrészes, május 7-én startoló minisorozata Csernobil címmel és »parádés szereposztással« tarolni fog. Még akkor is, ha közben izgatottan várjuk hétfőről-hétfőre a Trónok harca befejező évadjának epizódjait.

1986. április 26-a, Csernobil. Olyan dátum az ukránoknak, oroszoknak, »szovik«-nak, beloruszoknak és a világnak, mint nekünk Mohács vagy 1956.

1986-ban húzódozó óvatossággal, a lojális szövetséges tanácstalanságával számoltak be a szocialista béketábor pártlapjai a »csernobili balesetről«. A magyar napilapokban három nappal az esemény után, április 29-én tűnt fel ugyanaz az MTI-sablonszöveg. A Népszabadság a 2. oldal közepén, a Népszava a 2. oldal bal alsó sarkában, a Magyar Nemzet pedig a 8. oldalán közölte: »szerencsétlenség történt a Szovjetunióban, a csernobili atomerőműben: megsérült az egyik atomreaktor«. Elsőként, 1986. április 28-án a Magyar Rádió mondta be a hírt a csernobili atomkatasztrófáról. Ezt később letiltotta a rádió vezetése. Az első nyugati híradások szintén április 28-án érkeztek a skandináv országokban mért megnövekedett légköri radioaktivitásról. Az első kép a katasztrófáról május 12-én jelent meg a Pravdában. A fotót három nappal korábban készítette Vologyimir Repik, a szovjet napilap fotóriportere. Repik előtt Igor Kosztyin, a Novosztyi hírügynökség fotósa fényképezett először, néhány nappal a robbanás után. Kosztyin engedély nélkül közelítette meg a veszélyzónát egy katonai helikopter fedélzetén. »Ötven méterre lebegtünk a sérült reaktor felett… Kinyitottam az ablakot és fotózni kezdtem. Ez hülye ötletnek bizonyult. A képek teljesen feketék lettek.«

Abban az időben a csernobili atomerőmű volt a legnagyobb a világon. A szovjet hadsereg stratégiai katonai programjának szánták. Magát a robbanást több tényező véletlen egybeesése okozta. Amellett, hogy a reaktor nem rendelkezett korszerű biztonsági rendszerrel, az automatizálás is alacsony szintű volt. A radioaktív gőz és a hidrogén kombinációja felrobbantotta a reaktor tetejét, néhány másodperc múlva jött a második robbanás. Ez a második már a nukleáris robbanás jellemzőit hordozta magában: csaknem 0,3 kilotonna erejű volt, nagyjából 300 tonna TNT-vel megegyező. A szemtanúk az első után piros, a másodikat követően világoskék lángokat láttak, majd egy gombafelhőt emelkedni a reaktor fölé. Az április 29-i mérési adatok szerint magas háttérsugárzást tapasztaltak Lengyelországban, Németországban, Ausztriában, Romániában, április 30-án Svájcban és Olaszország északi részén, május elején Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában, Nagy-Britanniában, május 3-án Izraelben, Kuvaitban, Törökországban. A globális terjedés május 5-ére Indiát, 6-ára az Egyesült Államokat és Kanadát is elérte. Csernobil bő egy hét alatt világméretű problémává vált. A baleset után csak pár nappal kezdte meg az amúgy kitelepítésben gyakorlott szovjet hatalom a város mintegy 12 500 lakójának elszállítását. Azt mondták, mint 1945-ben: csak három napra csomagoljanak, csak három napra kell elhagyniuk az otthonaikat, aztán visszatérhetnek… 

Ma egy száz évre szavatolt, 36 ezer tonnás acélszarkofág borítja masszív fedélként az egész sérült energiablokkot. Közelében évről évre egyre több a turista. A 119 eurótól kezdődő és 429 euróig terjedő 1-5 napos túrákat felejthetetlennek ígéri az amúgy 2017-ben a TripAdvisor kiválósági tanúsítványát elnyert szervező iroda. A „nukleáris Mekkában” a turisták megtekintik az üresen maradt sokemeletes házakat, az erkélyre kiterített, megfeketedett fehérneművel és babakocsival együtt. Aztán az egykori kórházat, pártházat, rajta a kommunista idők jelszavaival – még a sugárzás sem fogott rajtuk. Aztán a felrobbant 4-es energiablokkot. Biztosítják őket, hogy kisebb dózist kapnak a zónában, mint mikor röntgenfelvételt készítenek róluk. Az út végén pikniket ígérnek nekik vodkával. És reaktorszagot…

Lakni azonban még további 24 (mások szerint 48) ezer évig nem lehet a zónában. Az extrém tapasztalás helyett, az otthon biztonságos melegében marad az amerikai filmipar. Május 19-től magyar szinkronnal.”

 

Összesen 83 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2019. május 04. 07:18
Ripacs rettegőkórus!
tango47
2019. május 03. 13:49
Azt nem említi a szerző, hogy Fukusimával ellentétben (ahol természeti csapás okozta a katasztrófát), Csernobilben az emberi hülyeségnek volt köszönhető a tragédia. Egy tesztelés során az erőmű vezetése úgy gondolta, hogy kipróbálják, mennyit bír el a reaktor. A teszt eredménye hirtelen láthatóvá vált.
fogas paduc
2019. május 03. 10:30
Németország, miután bezárta az atomerőműveit, francia atomerőművek álatal előállított elektromos áramot vesz, de mivel ez kevés neki, ezért német falvakat dózerol le a legkörnyezetszennyezőbb energiahordozó hozzáférhetőségéért, a lignitért - nesze neked globális felmelegedés elleni harc. Ja, manapság nyáron több áramot fogyasztunk, mint télen.....
fogas paduc
2019. május 03. 10:24
Prityprjátyba éppen mostanság költözkednek vissza. Baromi nagy harcsák vannak az ottani folyókban, valamint pontyok stb is. Ja a csernobili katasztrófát az emberi hülyeség okozta. https://24.hu/kultura/2017/05/04/harmincegy-ev-utan-ujra-felkapcsoltak-a-lampakat-a-csernobili-zonaban/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!