„Nem tudhatjuk, hogy 150‒200 év múlva mire emlékeznek déd- és ükunokáink a XX. századból. Érdekes lesz-e itthon még valakinek a Gulag, a hazai kényszermunkatáborok, Recsk, Tiszalök vagy Dachau, az első, vagy a legismertebb, ma még legelborzasztóbb koncentrációs megsemmisítő- és munkatábor, Auschwitz? Azt viszont a »8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás« nemzedékeként minimális hibaszázalékkal megjósolhatjuk, hogy az HBO ötrészes, május 7-én startoló minisorozata Csernobil címmel és »parádés szereposztással« tarolni fog. Még akkor is, ha közben izgatottan várjuk hétfőről-hétfőre a Trónok harca befejező évadjának epizódjait.
1986. április 26-a, Csernobil. Olyan dátum az ukránoknak, oroszoknak, »szovik«-nak, beloruszoknak és a világnak, mint nekünk Mohács vagy 1956.
1986-ban húzódozó óvatossággal, a lojális szövetséges tanácstalanságával számoltak be a szocialista béketábor pártlapjai a »csernobili balesetről«. A magyar napilapokban három nappal az esemény után, április 29-én tűnt fel ugyanaz az MTI-sablonszöveg. A Népszabadság a 2. oldal közepén, a Népszava a 2. oldal bal alsó sarkában, a Magyar Nemzet pedig a 8. oldalán közölte: »szerencsétlenség történt a Szovjetunióban, a csernobili atomerőműben: megsérült az egyik atomreaktor«. Elsőként, 1986. április 28-án a Magyar Rádió mondta be a hírt a csernobili atomkatasztrófáról. Ezt később letiltotta a rádió vezetése. Az első nyugati híradások szintén április 28-án érkeztek a skandináv országokban mért megnövekedett légköri radioaktivitásról. Az első kép a katasztrófáról május 12-én jelent meg a Pravdában. A fotót három nappal korábban készítette Vologyimir Repik, a szovjet napilap fotóriportere. Repik előtt Igor Kosztyin, a Novosztyi hírügynökség fotósa fényképezett először, néhány nappal a robbanás után. Kosztyin engedély nélkül közelítette meg a veszélyzónát egy katonai helikopter fedélzetén. »Ötven méterre lebegtünk a sérült reaktor felett… Kinyitottam az ablakot és fotózni kezdtem. Ez hülye ötletnek bizonyult. A képek teljesen feketék lettek.«