Keresztény kultúra istenhit nélkül?

2019. április 06. 10:34

Itt, Európában a kereszténység fogalmazta meg azt a világképet, amellyel a kontinens azonosult.

2019. április 06. 10:34
reposzt

„A Századvég Alapítvány konferenciát rendezett Mit köszönhetünk a keresztény kultúrának? címmel, majd egy nyolc pontból álló nyilatkozatot fogadott el. A konferencia rövid összefoglalója itt olvasható, a nyilatkozat pedig itt. Ennek harmadik pontja így szól: »Függetlenül attól, hogy ki hányadán áll Istennel, a keresztény kultúra a mi közös sorsunk. Megvédése kötelességünk.« Vélhetően ez a mondat sokak véleményébe – hívőkébe és nem hívőkébe – ütközhet, hiszen azt állítja, hogy a keresztény kultúra attól függetlenül létezik, hogy ki hogyan viszonyul az Isten-kérdéshez. Ez nyilvánvalóan ellentmondás, mert a kereszténység mégis csak vallás, s mint ilyennek a lényege a személyes viszonyulás Istenhez. Ugyanakkor nagy kérdés, hogy a kereszténység kulturális dimenziója vajon elképzelhető-e a személyes istenhit nélkül, s vajon az idézett mondatban megfogalmazott ellentmondás feloldható-e?

Az ellentmondás nem feloldható, amit az mutat a legjobban, hogy úgy tűnik, nem bír kialakulni széleskörű egyetértés arra vonatkozóan, hogy Európa tekinthető-e még keresztény kontinensnek, avagy sem. A konszenzus hiánya éppen ennek az ellentmondásnak a lenyomata. Nem véletlen, hogy az a ma liberálisnak számító nézőpont, miszerint a keresztény kultúra már nem lehet az európai társadalmak átfogó keretkultúrája, arra hivatkozik, hogy egyre kevesebben osztják a kereszténység hitét. Míg a másik, összefoglalóan a konzervatív oldal, a kereszténység kulturális-közösségi kiterjedésére teszi a hangsúlyt, s azt állítja, hogy ez a kultúra bizony létezik, függetlenül személyes istenhit nélkül is. Ahogyan Antall József mondta, »Európában még az ateista is keresztény«.

Ez bizony ellentmondás. De a kérdés nem feltétlenül az, hogy ezt miként lehet feloldani, ha egyáltalán, hanem az, hogy ez az ellenmondás felléphet-e ma érvényes igazságigénnyel? Nos, ha a keresztény kultúra jelensége sokak szemében ellentmondásosnak tűnik is, mint ahogyan az is, akkor nem biztos, hogy a jelenség egyértelműsítése a feladat, hanem épp az ellentmondásosság feldolgozása és megértése.  Ez pedig magából a kereszténység többrétegűségéből következik.

Valóban, a kereszténység elsősorban vallás, s így elég bajosan elképzelhető személyes istenhit nélkül. Másrészt, mégis, a kereszténység világmagyarázat, a nagy világmagyarázó elbeszélések egyike, amelyen keresztül itt, Európában a világ, s benne az emberi sors megfogalmazhatóvá vált. A keresztény kultúra lényege nem abban áll, hogy mintegy járulékos vallási díszítőelemként ráépült az amúgy már világnézetében »kész« Európára, hanem abban, hogy itt maga a kereszténység lett az a világkép, amely Európát Európává tette.

Természetesen, azt elismerjük, hogy vannak más vallási alapú világmagyarázatok is, ám ahhoz nem férhet kétség, hogy itt, Európában a kereszténység fogalmazta meg azt a világképet, amellyel a kontinens azonosult, s amely azonosulásban a kontinens eszmeileg létrejött.  Ez még akkor is így van, ha amúgy ezt sokan tagadják, avagy nem tudatosul bennük.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szotyola
2019. április 07. 18:13
Húsvéthoz közeledvén elképzelem, ahogy a Golgotán Jézus Krisztus letekint a keresztről, végignéz az Őt sirató követőin és csalódottan veszi tudomásul, hogy a kereszthalála tulajdonképpen senkit sem érdekel. Csak a kultúrális máz érdekli a tömegeket, ami kinől majd a kereszténységből. Ezért érdemes volt meghalni a kereszten. Másik megközelítés. Virágvasárnap szamárháton érkezik Jézus Jeruzsálembe. Virágokat szórnak elé, ünneplik az emberek. Pénteken pedig ugyanezek az emberek együtt ordítják Pilátusnak, hogy "Feszítsd meg! Feszítsd meg!". Ma a "keresztények", főleg a politikusok, a keresztény kultúra védelméről papolnak, éppen csak a kereszten meghalt Jézus nem érdekel senkit.
Bell & Sebastian
2019. április 07. 00:52
Ez a zsidó-keresztény izé mindig előkerül, most éppen vágy vezérelt kultúraként. Zsidó-keresztény kultúra sosem volt. Aki ilyet állít, az térjen ki arra, mire alapozza ezt a feltevését. Az internet átvivő nyelve az angol. Azok számára is, akik nem bírják. Akármiből akármibe fordításnál automatikusan beépül a kimeneti szövegbe valamennyi az angol nyelv logikájából. Ennek ellenére nem vagyunk angolok, sőt, még az angolok sem mind azok. Abban sincsen vita, hogy a zsidóság elsősorban kulturális kategória, és csak másodsorban vallási. Jézus Krisztus "nyelvén" beszélhet olyan is, aki nem tagja a Mennyei Királyság földi másának. Az igazi probléma az, a felvetéssel ellentétben, aki nem _akar_ beszélni Jézus Krisztus "nyelvén". Antikeresztény. És nem úgy antikeresztény, hogy például fórumon pofázik, hanem ott irtja a keresztényeket, ahol csak éri őket. Aminek a legfőbb oka a hivatalos államvallás antagonisztikus ellentéte a kereszténységgel. Mi a hivatalos államvallás az Unióban? Eltekintve attól a ténytől, hogy tulajdonképpen kvázi-vallás, de ettől még pontosan úgy viselkedik, mint egy vallás. A transzatlantizmus. Az európai kultúra, így a kereszténység fő ellenségei a transzatlantizmus hamis prófétái.
még fokozza
2019. április 06. 23:07
A libanoni keresztények, akiknek százmilliókat küldünk, gólyára vadásznak.
Paul
2019. április 06. 20:44
A kereszténység lényege az, hogy a Krisztus áldozata által lehetségessé tett megtérést követõen az ember az Isten Szelleme által betöltve magára öltse Krisztus természetét, ami viszont Isten természete. Röviden, a [valóban] keresztény ember az isteni tökéletességet kell magára öltse, ami egy nagyon nem evilági dolog. Kultúrális kereszténység nincs, legalábbis bibliai értelemben nincs. Illetve van, azt hívják hamis kereszténységnek. A történelembõl ez nagyon jól ismert. A kereszténység ezen isteni kapcsolat nélkül olyan vallásos alakoskodás, mint ami miatt Krisztus megítélte a zsidó farizeusokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!