A Csurka-recepció hullámzását a jobboldalon mi sem mutatja szemléletesebben, minthogy a MIÉP-es időket illető jogos kritikák után, Csurka halálát követően megjelent egyfajta mitizálási kísérlet, illetve tetten érhető a „Csurka Istvánnak mindenben igaza volt” toposz fel-felbukkanása is.
Lapunk hasábjain két, egymásnak felelő írás is foglalkozott az utóbbi időben a csurkai örökséggel, az egyiket Trombitás Kristóf kollégánk jegyezte, a másik Szerencsés D. Márton vendégcikke.
Trombitás felveti a Trump-analógiát: szerintem összevethetetlen a két karakter, mert nehéz egységes trumpi világképről beszélni, Csurka viszont – a maga apokaliptikus túlzásaiban is – sokkalta kiforrottabb, kidolgozottabb és elvakultabb mitológiát épített.
A világ szerencséje pedig, hogy a populista, provokatív Trump hatalomra kerülhetett, Csurka pedig nem.
Trombitás arról is szót ejt, hogy Csurka számos gondolata ma is friss, ezzel szemben Szerencsés úgy summáz, hogy Csurkát meghaladtuk, a múlt kazamatáira kellene vetni politikai örökségét.
*
Számomra fontos tanulsága a két írásnak, hogy nem lehet a csurkai hagyományt szellemi monolitként kezelni, igenis
szét kell szálazni nem csupán irodalmi és közéleti munkásságát, hanem politikai meglátásait is.
Nagy hiba lenne ugyanis az egész csurkai életműről sommás véleményt mondani, mikor az rendkívül széttartó, rétegzett, más-más üzenetet hordozó.
Nézzük először, mi az, ami vállalható, amiben igazsága volt!
1992-es, elhíresült számvetése, a Néhány gondolat a rendszerváltozás két esztendeje és az MDF új programja kapcsán fájdalmas pontossággal látta az MDF gyengeségét, tévelygését és azt is, hogy az első szabadon választott kormány a szűkre szabott mozgástérben is imbolygott. Azt, hogy a jobboldal elvesztette a médiaharcot, hogy a baloldali médiatúlsúllyal igenis foglalkozni kell. Hogy az MDF történelmi hibákat követett el az első alapszerződéssel, amit követett a többi.
Göncz Árpád személyének és munkásságának értékelése is megfontolandó: ősbűnnek tartja az SZDSZ-MDF-paktumot, és az államfői poszt átengedését a liberálisok jelöltjének. Csurka rámutat, Göncz folyamatosan, konzekvensen visszaélt hatalmával. Politikai ellenpólusa volt az Antall-kormánynak, hetvenegyszer vett részt a parlamenti üléseken, alkotmányos és politikai vétót gyakorolt, sőt, öt önálló törvényalkotási kezdeményezése is volt, ebből a leginkább elhíresült a taxisblokád résztvevőinek közkegyelmet adó törvény. Ezzel szemben az MSZP-SZDSZ-kormány alatt alig hallatta hangját.