„Minél nagyobb városokról van szó, annál inkább érvényesülnek az országos politikai tendenciák, pártpreferenciák az önkormányzati választásokon. Az utóbbi hónapokban az ellenzék közösen lépett fel a budapesti és vidéki tüntetéseken, ill. az ellenzéki pártok közösen nyújtottak be közgyűlési indítványokat a rabszolgatörvénnyel kapcsolatban. Ez az ellenzéki pártok szavazótáborában is megalapozhatja az együttműködésre való nyitottságot, ami könnyen sikerre vihet az ellenzéki többségű, nagyobb városokban. Sőt, ha a helyi Fidesz is népszerűtlen, akkor még valódi közös program nélkül is győztes lehet az ellenzék.
Csábító lehetőség ez bizonyos szempontból, mert a komolyabb, közös programalkotó munkát, a lakossággal történő konzultációt akár meg is lehet takarítani, és pusztán a jól begyakorolt Orbánozással is lehet nyerni. De a közös, helyi célok hiánya a győzelem után visszaüthet, ha az új városvezetés nem tud többet, jobbat, mint a Fidesz, és a belső ellentétek miatt inkább csak önmagával foglalkozik majd.
Ha így történik, az nem fogja a későbbi kormányváltás ügyét szolgálni, hiszen ezek az esetek arra lesznek bizonyítékok, hogy az ellenzéki együttműködés győzelme irányvesztett vagy épp kaotikus kormányzáshoz vezet. Az aprómunkát semmiképp sem szabad megtakarítani tehát, tisztázni kell, hogy az ellenzéki együttműködés mire kér felhatalmazást, és hogy milyen helyi rendeleteket, milyen helyi költségvetést, helyi fejlesztéseket látnak szükségesnek.
A közös helyi program hiánya persze nem feltétlenül a politikusok lustaságáról árulkodik, előfordul, hogy a pártok helyi elképzelései nem összeegyeztethetőek vagy az adott párt alapelveiből következik, hogy egy-egy olyan ügyet kell képviseljen markánsan helyben, amiről a többi ellenzéki párt mást gondol.
Ha például egy szemétégető építését tervezik a városban, és egy zöld párt vagy helyi civilek ezt vehemensen ellenzik, a nagyobb pártok viszont nem, akkor igenis indokolt lehet, hogy ne legyenek részei az ellenzéki összefogásnak. Igaz, polgármesterjelöltet állítaniuk nem túl célszerű, mert ők sokat nem nyerhetnek ezzel, a Fidesz viszont igen. Ugyanakkor indokolt, hogy saját kampányuk legyen, saját jelöltekkel és listával. Mert lehet ugyan azt mondani, ígérni, hogy egy koalíció részeként is képviselhetik majd az adott ügyben a különvéleményüket, de akkor nem lesz világos, hogy ki, mire, milyen arányban kapott felhatalmazást, a választók pedig majd azt fogják látni, hogy a választás előtt még egységbe tömörülő képviselőik a győzelem után már egymásnak esnek. Egy ilyen következményekkel járó győzelem többet ártana, mint használna.