„Újra és újra szóba jön Pozsgay Imrének a rendszerváltásban játszott szerepe. Legutóbb Trombitás Kristóf írt erről a Mandineren. Az írásban azonban van néhány téves következtetés. Hogy pontosan mi és hogyan történt, azt talán soha nem tudjuk meg, néhány információ azonban hozzáférhető. Tíz évvel ezelőtt a Magyar Demokratában megpróbáltam összefoglalni, hogy mi is volt valójában Pozsgay szerepe 1989-90-ben. Talán nem érdektelen az akkor írottakat felidézni.
(Elnézést kérek, kivételesen hosszú írás következik.)
A Horn-korszak vége
Magyar Demokrata, 2009. 10. 28.
A magyarországi szovjetrendszer 1988 tavaszától, az első be nem tiltott március 15-i tüntetéstől 1989 kora őszéig tartó másfél év alatt gyakorlatilag szétesett. Sokan még az utolsó év derekán is félelmeket vagy illúziókat tápláltak az egypártrendszer fenntarthatóságával kapcsolatban, a valóságban azonban ekkor már nem volt visszaút. Új pártok alakultak, közülük kezdtek kiemelkedni a jövő parlamenti erői, amelyek kora ősszel már szövetségi rendszerekben gondolkodtak, lehetséges koalíciókat építettek.
Az egyik legerősebb, legtöbbet ígérő konstrukciónak az úgynevezett nemzeti bal és nemzeti jobb összefogása mutatkozott. A nemzeti jobbot az MDF képviselte, amelynek elnöke ekkor Bíró Zoltán volt, de a döntő szót mindig három alapító, Csoóri Sándor, Csurka István és Für Lajos mondta ki. Ők úgy látták, hogy a következő választásokon a biztos győzelemhez az MSZMP reformerőinek támogatására is szükség lesz.
Az szóba sem jöhetett, hogy magával a kommunista párttal bármilyen együttműködésre sor kerüljön. Ezért Pozsgay Imrével, a reformerők vezéralakjával megegyezés született: az MSZMP legközelebbi kongresszusán bejelenti, hogy a hozzá közel állókkal kilép, és új baloldali pártot alakít.
Az egyezség úgy szólt, hogy az új párt és az MDF választási szövetségre lépnek, Pozsgay lesz az államfő, az MDF pedig a kormányfőt adja. Az SZDSZ ekkori harcos antikommunizmusa valójában ez ellen a szövetség ellen irányult, az MDF elől igyekezett elzárni a Pozsgayval és elvbarátaival való szövetség útját.
1989. október 7-én összeült az MSZMP kongresszusa. Az MDF elnöksége szintén ülésezett, várták a híreket. Kulin Ferencet küldték az MSZMP kongresszusára hivatalos vendégnek, valójában hírvivőnek, hogy amint lehet, pontos információkat szerezzenek a történtekről. Ám amiről hamarosan értesültek, arra nem számítottak. Horn Gyula és köre a színfalak mögött megkontrázta a partit, magát a pártot léptette ki az MSZMP-ből (vagyonostul, kapcsolati tőkéstül, mindenestül), és rávette Pozsgayt, hogy ennek a nevében új, Nyers Rezső elnökölte pártnak legyen meghatározó politikusa.