Tragédiánk, templomaink és csirkepaprikásaink – 5 magyar csúcsom
2019. január 22. 20:26
Külföldön élve mindig a magyar szó hiányzott a legjobban.
2019. január 22. 20:26
p
0
0
19
Mentés
A Mandiner munkatársai sorra közlik 5 kedvenc magyar kulturális csúcsteljesítményükről szóló listájukat a magyar kultúra napja alkalmából, kultúránk előtti tisztelgésül. Várjuk olvasóink listáit is kommentekben!
***
1. A magyar nyelv. Klisés, egyben vitatható válasz: mégis, hiteles és igaz. Külföldön élve mindig a magyar szó hiányzott a legjobban, mert szeretem ezt az ízes, nyakatekert, múltunkat – annak minden örömét és keservességét – leképező és megmutató nyelvet. Igenis kultúra, olyan örökség, ami az én részem, hiszen magyarul tudok a legőszintébben sírni, nevetni és szeretni is.
2. Az ember tragédiája. Ha a klisékkel kezdem, az adu ászt is kiadom: szerintem Madách drámája a magyar irodalom egyik csúcspontja, amit sosem tudtam még úgy elolvasni, hogy ne adjon valami újat.
3. Kányádi Sándor. Életem első versélménye Kányádihoz kötődik: négyévesen szó szerint letaglózott a Valaki jár a fák hegyén. Vagy tíz évvel később fordultam újra Kányádi költészete felé, amiből akkor a Sörény és koponya című kötet érintett meg leginkább. Ezt követően éppen ezen kötet verseit hallhattam a költő saját előadásában egy felolvasóesten, amitől újra olyan színezetet, mélységet nyertek, amit semmi máshoz nem tudok hasonlítani.
„valaki jár a fák hegyén
mondják úr minden porszemen
mondják hogy maga a remény
mondják maga a félelem”
4. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei több száz éves templomok. Keleti megyénk számomra szimbolikus jelentéssel bír: édesapám szülőhelye és sok költözés után is otthona – egy kicsit ezáltal nekem is. Az itteni emberek és a táj szépsége is megérne sok mesét, de most a kultúrára, az épített tájra szorítkozva a templomokat hozom ide, amik közül jó néhányat még a XIII. században húztak fel, de ma is állnak – ferde falakkal, faragott padokkal, sok-sok népi hímzéses terítővel díszítve.
5. A magyar ételek. Csirkepaprikás nokedlivel – kell még valamit mondanom?!
Számára nem volt megbocsátás, ellentétben másokkal, így például Szabó István rendezővel, aki hosszú időn keresztül gyártotta a terhelő tartalmú jelentéseket. Balogh Gábor írása.
Dunaszerdahelyi beszélgetés Tősér Ádámmal, a kerek születésnap alkalmából a sportklubról készült egész estés dokumentumfilm rendezőjével és Nagy Krisztiánnal, a DAC kommunikációs vezetőjével.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Hogyan lehetséges, hogy a történelem összes kultúrája észak, dél vagy kelet felé orientálódott, és sohasem nyugat felé? Az égtájak kultúrtörténete színesebb és tanulságosabb, mint azt a GPS korában bárki gondolná – állítja Jerry Brotton, a reneszánsz professzora.
„Nem tudtam mindenkinek elmondani, hogy ne haragudjatok, de akit láttatok a filmvásznon, az nem én voltam” – idézi fel a művész, akit a '80-as években Beri Ary-ként ismert Magyarország.Interjúnk.
„Legalább összekapcsolódik az igazságszolgáltatástól, jogszolgáltatástól való megszabadulás Orbán Viktor nevével” – írta a Gazeta Wyborcza főszerkesztő-helyettese.
Pörköltek (birka, marha, sertés), Marosvásárhely kultúrpalota (Komor Marcell és Jakab Dezső tervei, Lechner Ödön és a gödöllői művésztelep munkái). Nagyváradi Sas palota, Székelyudvarhelyi szoborpark (13 magyar király, író és más híres ember szobra tekinthető itt meg. ) Zala György Szabadság szobra Aradon.
Köszönöm :-)
Húsz évig élhettem Svájcban.
Végig gyötört a honvágy.
Magam felmérni a magyarságom annyiból tudom, hogy mik azok a kulturális tevékenységek, amire 'vetemedtem', ennek a gyötrelemnek következtében:
1. Újraolvastam mindent, ami magyarul elérhető volt...és igen, újra kellett sok mindenféle ismeretemet rendszerezni. Én is megállapítottam, hogy Madách a legnagyobb.
2. Összeírtam például, hogy a rózsaszíntól a vörösig, a pirosra hányféle szavunk van. Majd összeírtam szólásaink, mondásaink, közmondásaink, és a Gyerekeinket, barátainkat, rokonaimat traktáltam vele. Elkezdtem gyűjteni varrottasaink, hímzéseink, faragásaink, agyagedényeink, hogy abból is kiolvashassam az öregjeink kulturális üzeneteit.
3. Három méter belet kerítettem, és kézzel kolbászhúst gyömöszöltem bele (a Gyerekek tartották). Hurkát is csináltam.
Fölfedeztem, hogy a tüdő tényleg kidagad a fazékból, mert még ennyit sem tudtam, pedig a régi gyerekdalok is megéneklik. Megtanultam házi kenyeret sütni. Régi szakácskönyveket bogarásztam, kutattam mindenben a múltunk jeleit.
4. Helyére került az ott-hon és az itt-hon a lelkemben, maga a hon, mert több helyre jutottam el Mo-on is időközben, többféle emberrel ismerkedtem meg, mintha csak itt éltem volna.
5. Nekiveselkedtem fórumozni, hogy a sokféle új fölfedezés belém ne szoruljon, no meg valamilyen formát, tartást is kapjon.