Egy marxista mém újjáéledése

2019. január 11. 13:58

A kapitalizmus sem habostorta, de nem „verem”. Nem jelent röghöz kötöttséget. Sőt.

2019. január 11. 13:58
Kapitalizmus blog

„Először is, nagyon kevés olyan település van Magyarországon, ahol csak egy munkáltató lenne (talán nincs is). Nagyon sok munkát kereső valóban nem mobilis, vagy aránytalanul nagy gondot jelent a kimozdulás, de azért nagyon sok munkavállaló mozog, keresi a jobb élet lehetőségét. Az utóbbi években 600 ezer munkavállaló hagyta el az országot jobb munka reményében. Többszázezer munkavállaló váltott régiót, költözött el olyan településekre, ahol több a munkalehetőség, mint eredeti otthonában volt.

Sok százezren ingáznak naponta lakóhelyükről más településekre jobb munkahely reményében. Sok vállalat 20-30%-os fluktuációval küszködik, mert az elégedetlen munkavállalók fogják a kalapjukat, s máshol keresnek jobb munkahelyet. S ha a potenciális munkavállaló nem lenne mobilis, akkor maguk a munkaerőhiánytól szenvedő nagyvállalatok egymással versengve segítik a munkát keresők mobilitását: munkáslakásokat építenek, átköltözési és letelepedési támogatást adnak, hozzájárulnak az ingázási költségekhez, ingyenes buszjáratokat szerveznek akár 50-60 kilométerre levő falvakba is, csak hogy legyen munkáskéz a gyárakban.

Az élet nem habostorta – ahogy azt Virág elvtárs egy hivatalból nem kizsákmányoló, marxista alapokon alapuló rendszerben megállapította, ahol fallal védekeztek a munkavállalók kimenekülése ellen. A kapitalizmus sem habostorta, de nem »verem«. Nem jelent röghöz kötöttséget. Sőt. Nyitva állnak a határok a minden irányú mobilitásra, s nagyon sokan élnek is vele.

Kapelner érvelésének másik oldala is sántít. A helyzet ugyanis az, hogy a statisztikák szerint, pont a nemzetközi vállalatoknál, az olcsó munkabéreket kihasználó, nemzetközi piacra termelő vállalatoknál jobbak a munkafeltételek, magasabbak a bérek, s nem a hazai piacra termelő, helybeli – s ezért kevésbé mobilis – vállalatoknál. Pont a cikkben negatív hangsúllyal nevesített német autógyárak kínálják a legjobb munkafeltételeket, náluk vannak a legerősebb szakszervezetek.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
semmi hatalmat senkinek
2019. január 11. 16:14
"Nem jelent röghöz kötöttséget. Sőt." - de András, PONT AZT JELENT. És ennek belátásához csak kicsit kell gondolkodni. A feudalizmusban a gazdaság alapja az örökletes földtulajdon, a feudum, ha úgy tetszik, a rög fizikai valója volt. Ott a röghöz kötöttség fogalma pont azt jelentette, amit fizikailag jelent. Mára viszont a gazdaság alapjává a szabadon áramló tőke vált a termőföld helyett, a mai "rög" a tőke. Tehát a mai röghöz kötöttséget az jelenti, ha a tőke szabad áramlását vagy kénytelen követni, ha nem akarsz éhen dögölni, hiába tesz gyökértelenné, hiába válnak felületessé, eldobhatóvá tőle az emberi kapcsolatok. A mai harc a röghöz kötöttség ellen úgy szól, hogy "minden ember elidegeníthetetlen joga, hogy a szülőföldjén boldogulhasson", egyértelműen NEM-et kell mondanunk a gazdasági kényszer-migrációra, a társadalom, az emberek szabadságának a tőke szabadsága alá rendelésére.
krakken96
2019. január 11. 14:06
A tényekkel rendben van. De a piacfetisiszta érvelése kissé perverzre sikeredett. A 600 ezer kivándorlót pozitivumként említeni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!